banner15

Dizel araçların vergisi artıyor

Yeni sistemde vasıtaların egsozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek, Dizel araçlardan yüksek vergi alınacak

Dizel araçların vergisi artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dizel araç sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek. ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor.

Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyor. Büyük motorlu taşıtlar için çok, küçük motorlular ise az vergi ödeniyor. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında bu vergilendirme sistemi değişiyor.

Otomobil veya ağır vasıtaların egsozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek. Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin, üçüncü sırada ise LPG yer alıyor.

Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlardan çok daha fazla vergi alınacağı ifade ediliyor.

Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Dizel yakan bir jipten, benzin tüketen jiplerden daha fazla vergi alınacak. Bu durumun dizelin avantajını azaltacağı belirtiliyor.

Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 08:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
hilmi
hilmi - 7 yıl Önce

herşeyi özelleştirme sattınız,kalan bir şey kalmayınca şimdide dizeli fiyatı yükselttiler,vergisini yükselt,yakında evleneceklerden başlık parasıda alır bu devletççç

vatandaş
vatandaş - 7 yıl Önce

litrede 2/3 vergi alıyorsunuz yetmedi daha

irfan
irfan - 7 yıl Önce

arabam yüzünden aldıgım nefese para verip alacam

Serkan
Serkan - 7 yıl Önce

Devlet babaydı. Şimdi ağa oldu. Sömürü bu.

banner39

banner50

banner47

banner48