banner39

Dizel araçların vergisi artıyor

Yeni sistemde vasıtaların egsozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek, Dizel araçlardan yüksek vergi alınacak

Genel 25.10.2013, 08:10 25.10.2013, 08:10
Dizel araçların vergisi artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dizel araç sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek. ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor.

Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyor. Büyük motorlu taşıtlar için çok, küçük motorlular ise az vergi ödeniyor. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında bu vergilendirme sistemi değişiyor.

Otomobil veya ağır vasıtaların egsozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek. Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin, üçüncü sırada ise LPG yer alıyor.

Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlardan çok daha fazla vergi alınacağı ifade ediliyor.

Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Dizel yakan bir jipten, benzin tüketen jiplerden daha fazla vergi alınacak. Bu durumun dizelin avantajını azaltacağı belirtiliyor.

Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.

banner53
Yorumlar (4)
hilmi 8 yıl önce
herşeyi özelleştirme sattınız,kalan bir şey kalmayınca şimdide dizeli fiyatı yükselttiler,vergisini yükselt,yakında evleneceklerden başlık parasıda alır bu devletççç
vatandaş 8 yıl önce
litrede 2/3 vergi alıyorsunuz yetmedi daha
irfan 8 yıl önce
arabam yüzünden aldıgım nefese para verip alacam
Serkan 8 yıl önce
Devlet babaydı. Şimdi ağa oldu. Sömürü bu.
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?