banner39

Doğu Asya euro krizine karşı savunmasız

Dünya Bankası, euro bölgesi borç krizinin Doğu Asya ekonomilerine zarar verebileceği uyarısında bulundu, Çin'in büyümesindeki yavaşlamanın da bölge ekonomilerini olumsuz etkileyeceğini açıkladı.

Genel 23.05.2012, 12:09 23.05.2012, 13:34
Doğu Asya euro krizine karşı savunmasız

Dünya Bankası, euro bölgesi borç krizinin Doğu Asya ekonomilerinin büyümesine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Banka, euro bölgesindeki ciddi bir karmaşanın Asya ülkelerinden ihracat talebini olumsuz etkileyebileceğini ve bölgenin ekonomik büyümesinin zarar görebileceğini belirtti.

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın beklenenden çok daha hızlı gerçekleştiğine de dikkat çeken Dünya Bankası, bu durumun da bölgenin büyümesi açısından bir tehdit unsuru olduğunu aktardı.

Bankanın bölgeyle ilgili yeni raporunda, bölgenin gayrısafi yurtiçi hasılasının yüzde 80'ini üreten, ihracat alanında hedef oluşturan ve yabancı yatırım kaynağı olan Çin ekonomisindeki yavaşlamanın, bütün bölgeyi etkileyebileceği uyarısı yapıldı.
Dünya Bankası, Doğu Asya ekonomilerindeki büyümenin bu yıl yavaşlayacağı tahmininde de bulundu.

Kurumun tahminlerine göre bölge 2012 yılında yüzde 7,6 oranında büyüyecek.
Bu rakam geçen yıl yüzde 8,2 oranındaydı.

Banka'ya göre, bölgenin kilit ihracat pazarları olan ABD ve Avrupa pazarlarındaki talebin düşmesi bu gerilemenin en önemli nedenleri olacak.

Dünya Bankası, küresel ekonominin daha kötüye gitmesi durumunda bölgedeki büyüme rakamının daha da düşük olabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?