Doğu Türkistan'daki Müslümanlara saldırılara protesto

Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanlara yönelik saldırıları, çeşitli kentlerde protesto edildi. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları üyeleri Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.

Doğu Türkistan'daki Müslümanlara saldırılara protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tarabya'daki Çin Konsolosluğu önünde toplanan partililer, burada sofralar kurarak simit ve su ile iftar yaptı. İftarın ardından, konsolosluk önünde toplanan grup tekbir getirerek, "Doğu Türkistan yanındayız" sloganları attı.

İl Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş, Uygur Türklerini destekleyen yazıların yer aldığı pankartlar da taşıyan grup adına yaptığı açıklamada, barışın, kardeşliğin tüm dünyada hakim olduğu bir gelecek için Allah'a dua ettiklerini söyledi.

Bugün dünyanın birçok yerinde Müslümanların baskı altında olduğunu ifade eden Ecertaş şöyle konuştu:

"Doğu Türkistan'daki kardeşlerimiz ramazan ayını şiddet, baskı ve zulüm altında yaşamak zorunda kalıyor. Bugün burada mazlumun yanında olduğumuzu bir kere daha haykırıyoruz. Çin'in, insan haklarına aykırı bu girişimlerini protesto ediyoruz. Doğu Türkistan'daki kardeşlerimiz zor bir sınav veriyorlar. Adeta Nemrut'un Hazreti İbrahim'i ateşe atması olayını günümüzde yaşıyorlar. İnançları, ahlakları, değerleri ayaklar altına alınmak isteniyor. Oruçları, namazları engellenmeye çalışılıyor."

"Dünya beşten büyüktür diyen bir liderin takipçileri" olduklarını belirten Ecertaş, halkların baskı altına alınmasına, insan onurunun yerle bir edilmesine her zaman karşı çıkacaklarını kaydetti.

Grup, yapılan duanın ardından dağıldı.

GÜMÜŞHANE'DE PROTESTO

Gümüşhane'de, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar protesto edildi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi üyeleri, Karaer Mahallesi'ndeki Kemaliye Camisi önünde teravih namazının ardından toplanarak Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Bilecik

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Bilecik Şubesi üyelerince, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yapılan saldırılar protesto edildi.

AGD Bilecik Şubesi Başkanı Sadık Savak, Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesindeki Orhangazi Camisi önünde teravih namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskılarını artırmasında özellikle ramazan ayını seçerek, halkı provoke etmeye yönelik bir strateji uyguladığını dile getirdi. Savak ayrıca, 66 yıldır Çin yönetiminin işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulmün devam ettiğini söyledi.

Trabzon

AK Parti Trabzon Gençlik Kolları üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalık grup, dövizler eşliğinde Uzunsokak ve Kunduracılar Caddesi üzerinde yürüyüş yaptı. Daha sonra grup, tekrar Atatürk Anıtı önüne geldi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, burada yaptığı açıklamada, nerede mazlum varsa onların sahibi olmaya devam edeceklerini belirterek, "Trabzonlular olarak en büyük protestomuzla meydanlardayız. Bu yolda canımız dahil her şeyimizi vermeye hazır olduğumuzu Trabzon’un Atatürk Meydanı’ndan bütün dünyaya ilan ediyoruz" dedi.

Adıyaman

Adıyaman'da, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar protesto edildi.

Teravih namazının ardından İHH Adıyaman Temsilciliği ve AGD Adıyaman Şubesi öncülüğünde kent merkezinde toplanan bir grup, ellerinde dövizler taşıyarak Çin aleyhinde sloganlar attı.

Konya

Konya'da, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Tarihi Şerafettin Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, burada yaptığı açıklamada, Çin hükümetince Doğu Türkistan halkına yönelik zulmün devam ettiğini söyledi.

Giresun

Giresun'da, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Hacı Miktad Cami avlusunda, teravih namazı sonrası toplanan vatandaşlar, cenaze namazı kıldı, dua etti.

Zonguldak

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Zonguldak Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Kent Merkezindeki Yeni Cami önünde toplanan grup, Doğu Türkistan'da ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Karabük

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Karabük Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Karabük Belediyesi önünde toplanan grup üyeleri, "Zalimler için yaşasın cehennem", "Müslüman uyuma, Doğu Türkistanlı kardeşlerini duanda unutma" ve "Güneşin doğduğu yerde kardeşin kan ağlıyor, görmüyor musun Müslüman" yazılı dövizler taşıyarak, Çin aleyhine slogan attı.

Kırıkkale

AGD Kırıkkale Şubesi üyeleri, Nur Camisi önünde teravih namazının ardından toplanarak Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Platform adına basın açıklaması yapan AGD Kırıkkale Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, 66 yıldır Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

Protesto, kılınan gıyabi cenaze namazı ve yapılan duanın ardından sona erdi.

Karaman

Teravih namazı sonrası Aktekke Kent Meydanı'nda toplanan Anadolu Gençlik Derneği Karaman Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. 

AGD Karaman Şubesi adına konuşan Adem Gümüş, Müslümanlara yapılan saldırılar kınadı. 

İzmir

Konak Camii önünde toplanan AGD İzmir Şubesi üyeleri, teravih namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kıldı.

Grup adına açıklama yapan AGD İzmir Şubesi Başkanı Fatih Yılmaz, 66 yıldır Çin yönetiminin işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

Grup, yapılan dua ve açıklamanın ardından dağıldı.

Kütahya

AGD Kütahya Şubesi üyeleri, Karagöz Camisi önünde teravih namazının ardından toplanarak Doğu Türkistan'da ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. 

Anadolu Gençlik Derneği Kütahya Şubesi adına konuşan Erol Taşkın, Müslümanlara yapılan saldırıları kınadı. Grup, yapılan duanın ardından dağıldı.

Muş

Muş İnanç ve Adalet Platformu (MİAD) üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Atatürk Parkı'nda toplanan grup adına konuşan Özgür-Der üyesi Burhan Taşkaya, Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerini artırmasında özellikle ramazan ayının seçmesinin Müslüman halkı provoke etmeye yönelik bir strateji olduğunu söyledi. 

Aksaray

Ulu Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan bir grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

AGD Aksaray Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Özbek, yaptığı açıklamada, işgalci Çin hükümetinin Müslümanlara yönelik baskıları artırmasında özellikle ramazan ayının seçilmesinin manidar olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından grup üyeleri, "Zalimler için yaşasın cehennem", "Müslüman uyuma, Doğu Türkistanlı kardeşlerini duanda unutma", "Güneşin doğduğu yerde kardeşin kan ağlıyor, görmüyor musun Müslüman" yazılı dövizler taşıyarak, Çin aleyhine slogan attı.

Kahramanmaraş

AGD Kahramanmaraş Şubesi öncülüğünde teravih namazı sonrası Ulu Cami önünde toplanan grup "Zalimler için yaşasın cehennem" ve "Müslüman uyuma, Doğu Türkistanlı kardeşlerini duanda unutma" yazılı dövizlerle Çin aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan AGD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Bolat, 66 yıldır Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan'da, Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 07:49
banner53
YORUM EKLE

banner39