banner39

Doğu'ya tersine göç başlayacak

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, PKK'nın bölgeden çekilmesiyle birlikte yatırım patlaması yaşanacağını söyledi ve "göç duracak, tersine göç başlayacak" şeklinde konuştu

Genel 29.03.2013, 09:09 29.03.2013, 09:17
Doğu'ya tersine göç başlayacak

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, PKK'nın bitmesiyle Doğu ve Güneydoğu'da yatırım ikliminin değişeceğini, kağıt üstünde kalan bazı teşviklerin uygulanabilir hale geleceğini söyledi. 

Devlet olarak bugüne kadar bölgesel farklılıkları azaltmaya yönelik sosyal ve ekonomi politikalarını aynı şekilde uygulayacaklarını belirten Yılmaz, "Şimdi o destekler, terörün olmadığı ortamda çok daha etkili hale gelecek. Yatırımlarda asıl artış özel sektörde olacak. Bölgenin imajı değişecek. Bu sayede nitelikli insanlar, nitelikli yatırımlar gelecek" dedi.

VATANDAŞ UCUZA BESLENECEK

PKK'nın bitmesinin yerli ve yabancı sermaye girişini hızlandıracağını kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti: "Bölge ve ülke genelinde turizm hareketlenecek, göç duracak, tersine göç başlayacak. Meralar, yaylalar hayvancılık için daha etkin kullanılacak, terör nedeniyle yeterince değerlendirilemeyen madenlerimize ulaşılacak.

Bakan, bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu illerine küçük ve orta ölçekli şirketlerin ilgi gösterdiğini, süreçle birlikte ilk kez büyük holdinglerin bölgeye ilgi duyduğunu anlattı. Bazı holding yöneticilerinin yatırım konusunda kendisinden bilgi aldığını belirten Yılmaz, holdinglerin bölgede tarım, hayvancılık, tekstil, turizm ve otelcilik alanlarında yatırıma hazırlandığı bildirdi.

Bakan Yılmaz, "Dağdan inenlerin topluma kazandırılması için sosyal destek, mesleki anlamda eğitim verilmesi düşünülüyor mu?" sorusuna ise şu karşılığı verdi: "Bütün toplumumuza dönük bu tür programlarımız zaten var. Geçmişte hiç olmayan programlardı bunlar.

Kaynaj: Bugün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?