banner15

Dolarda düşüş, borsada yükseliş

Türkiye'de beş ay aradan sonra düzenlenen ikinci genel seçimlerinden tek parti iktidarının çıkmasıyla "üçüncü seçim" olasılığı ortadan kalkınca, dolar yaklaşık üç ayın en düşük düzeyi olan 2.82 liraya kadar geriledi.

Dolarda düşüş, borsada yükseliş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Küresel piyasalar, Çin'de açıklanan verilerin ardından ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle negatif seyrederken, yurt içi piyasalar genel seçim sonuçlarının siyasi istikrarı işaret etmesinin ardından güne pozitif başladı.

Genel seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre AK Parti'nin oyların yüzde 49,4'ünü alarak tek başına iktidarı elde etmesinin ardından bankalararası piyasada TL diğer para birimleri karşısında yaklaşık yüzde 4,5 değer kazanırken, uluslararası piyasada TL varlıklara olan talebin de arttığı görülüyor.

Türk lirası, yüzde 50 dolar yüzde 50 avrodan hesaplanan döviz sepeti karşısında son 2,5 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, dolar/TL 2,80’in altına, avro/TL de 3,07 seviyelerine kadar geriledi. Analistler, Asya piyasalarında seçim sonuçlarının ardından TL varlıkları üzerine yazılan opsiyonlara da ilginin arttığını belirterek, açılışta Borsa İstanbul'da da hızlı yükselişlerin görülebileceğini ifade ediyor.

Yurt içinde, seçim sonuçlarının ardından sert bir şekilde düşüşe geçen ve şu dakikalarda 2,5 ayın en düşük seviyesinden işlem gören döviz kurlarının pozitif etkisiyle açılışta tahvil ve pay piyasalarında hızlı yükselişler görülmesi bekleniyor. Analistler, yurt içinde belirsizliğin ortadan kalkması ile TL varlıklara olan ilginin devam edebileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 84.000 ve 85.000 seviyelerinin orta vadede önemli direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

DOLAR YÜZDE 5 GERİLEDİ

Dolar/TL, seçim sonuçlarının siyasi istikrara işaret etmesinin ardından 2,7743 ile son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü. Cuma gününü 2,9160 seviyesinden tamamlayan dolar/TL, 1 Kasım Genel Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin tek başına iktidarı elde etmesiyle uluslararası piyasalarda değer kaybetmeye başladı. Bankalararası piyasada da güne sert düşüşle başlayan dolar, bu sabah TL karşısında 2,7743 ile 13 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine gerileyerek yaklaşık yüzde 5 kayıp verdi.

Avro/TL ise cuma günkü kapanışına göre yüzde 4'ün üzerinde azalışla 3,0621'e gerileyerek yaklaşık 3 ayın en düşük seviyesinden işlem görüyor.

BORSA YÜZDE 5 YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, genel seçimin ardından güne yüzde 5,35 yükselişle 83.653,72 puandan başladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışına göre 4.244,72 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 8,25, holding endeksi ise yüzde 4,37 yükseliş kaydetti. Açılışta en fazla kazandıran sektör endeksi bankacılık olurken, madencilik endeksi ise yüzde 10,35 gerileyerek kaybettiren tek sektör endeksi oldu.

Cuma günü genel seçime ilişkin pozitif beklentiler ve dış ticaret açığının eylülde düşüşünü devam ettirmesinin etkisiyle pozitif seyreden BIST 100 endeksi günü yüzde 1,11 artışla 79.409,00 puandan tamamlamıştı.

DOĞAN HİSSELERİNDE SERT DÜŞÜŞ

1 Kasım seçimleri borsada Aydın Doğan Grubu'na ait şirket hisselerini düşürdü. Doğan Grubu'nun iki büyük şirketi olan Hürriyet Gazetecilik yüzde 10,9 düşüşle 0,57 kuruştan işlem görürken Doğan Holding yüzde 9,67 düşüşle 0,56 kuruşta alıcısız kaldı. 

Seçim sonuçlarının çarptığı bir başka grup ise İpek-Koza Grubu hisseleri oldu. Grup hisseleri açılışla birlikte taban tabir edilen büyük düşüşle alıcısız işlem görüyor. 

İpek Doğal Enerji yüzde 16,5 düşüşle 1,46 TL'den işlem görürken, Koza Madencilik 1,31'den işlem görmeye başladı.

Borsanın yüzde 5,0 yükselişle başladığı bir günde hem İpek-Koza hisselerinde hem de Doğan Grubu hisselerinde yaşanan bu sert düşüş bu iki gruba ait bir özel hareket olarak öne çıkıyor.

1 Kasım seçimlerinin ertesi günü borsa açıldığında yüzde 5,4 yükseliş görüldü. Doğan ve İpek Grubu şirketlerinin sert şekilde düşmesine karşılık bazı şirket ve grup hisselerinde de sert yükselişler yaşandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35