Dolardaki artış teknolojiyi vurdu

Dolardaki artış, teknoloji şirketlerini de etkiledi. Konuyla ilgili rapora göre, bu durumdan olumsuz etkilenen şirketlerin bilişim harcamaları dolar bazında yüzde 5,5 düştü

Genel 06.07.2015, 16:59 06.07.2015, 16:59
Dolardaki artış teknolojiyi vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Küresel bilişim harcamaları dolar bazında yüzde 5,5 düştü. Bilgi teknolojileri yatırımları, geçen yıla göre yaklaşık 200 milyon dolar daha az gerçekleşti.

ABD'li teknoloji şirketi Gartner'ın konuyla ilgili raporundan derlenen bilgiye göre, bu yılın ilk yarısı itibarıyla bilgi teknolojileri yatırımları, geçen yıla göre yaklaşık 200 milyon dolar daha az oldu.

Nisan ayında düşüş oranını yüzde 1,3 olarak belirten Gartner, öngördüğü rakamda düzeltmeye gitmiş oldu. Raporda üreticilerin artan dolar karşısında karlarını korumak için fiyatlarını yükselttiğine, bu sebeple yatırımda gerileme yaşandığına işaret edildi.

Rapora göre iletişim servisleri en büyük harcama kalemi olmaya devam etti ancak en büyük düşüş de yüzde 7 ile bu alt sektörde meydana geldi. Fiyat erozyonu ve artan rekabet ortamı da gelirlerde azalmaya neden olan faktörler arasında bulunuyor.

Cihaz pazarında cep telefonları liderliği çekiyor. Çin, telefon artışının en çok olduğu ülkelerin başında. Raporda, bu yıl cep telefonlarında durgunluk, bilgisayar ve tablet pazarında da gerileme beklendiğinin altı çizildi.

Dolardaki artışın üretici fiyatlarına yansıması, depolama ve ağ pazarını da etkiledi. Bu alt sektörde de önemli düşüşler bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?