banner15

Dolunay'da çocuklar beş dakika az uyuyor

Ay'ın yeryüzüne olan etkileri hakkında yapılan araştırmalara bir yenisi eklendi. Kanadalı araştırmacılar çocuklar üzerinde Ay'ın etkisini inceledikleri çalışmada dolunay döneminde beş dakika daha uyudukları sonucuna vardı

Dolunay'da çocuklar beş dakika az uyuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'da araştırmacı bir grup Ay döngülerinin çocukların uyku düzeni ya da günlük faaliyetleri üzerindeki etkileri hakkında bir araştırma yaptı.

Uluslararası araştırma grubunun araştırma sonuçları Pediatrics Frontiers'te yayınlandı.

Eastern Ontario Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Jean Philippe Chaput, Biz grup olarak yetişkinlerin uyku ihtiyacı ve davranışlarının daha fazla etkene bağlı olduğunu düşündüğümüzden çocuklar üzerinde araştırma yapmanın daha uygun olacağını düşündük" dedi.

Çalışma beş kıtadan 5 bin 812 çocuk üzerinde yapıldı. Çocukların yaş, cinsiyet, ebeveynlerinin eğitimi, vücut kitle endeksi, gece uyku süresi, fiziksel aktivite, ekonomi ve sosyokültürel düzeyleri gibi geniş bir yelpazede çalışıldı. Araştırma 28 Ay döngüsünün yaşandığı 28 ay boyunca sürdü.

Çalışmada elde edilen bulgular çocukların yüzde birinin yeni aya kıyasla dolunayda gece uyku süresinin 5 dakika daha az olduğunu ortaya çıkardı.

Chaput, ""Çalışmamızdaki tek önemli bulgu uykuda 5 dakikalık azalma olduğu sonucu oldu. Ayın insanların davranışlarını etkilediğine dair ikna edici bir bulguya rastlamadık. Dolunay döneminde uykudaki 5 dakikalık azalma sağlık açısından önemli bir tehdit oluşturmuyor. Genel olarak dolunay dönemi ile ilgili endişelerimiz olmamalı" dedi.

Chaput, davranışlarımızın yerçekimsel kuvvetlere göre değil, genlere, eğitim seviyesine, gelire ve psikososyal faktörlere göre şekillendiğini söyledi. 

Ay'ın tarih boyunca kültürlerde önemli bir yeri olduğunu, insan ve hayvanları etkilediğinin düşünüldüğünü de dikkat çeken bilim insanı, bilim ne derse desin Ay'ın gizemiyle uygarlıkları cezbetmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 13:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48