banner39

Domates eski tadına kavuşuyor

Süleyman Demirel üniversitesi'nde yürütülen bir çalışma sonunda domatesin fotosentez kapasitesi arttırılarak genlerinin daha aktif hale gelmesi sağlandı

Genel 02.08.2012, 14:55 02.08.2012, 14:55
Domates eski tadına kavuşuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi tarafından yürütülen çalışma ile domatesin lezzeti artırıldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Aktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmaların 10 yıl önce başladığını belirterek, domatesin değişik renklerinden kaynaklanan özelliklerin tadına yansıdığının tespit edildiğini, bunun üzerine konu üzerine gidilerek çalışmalara başlattıklarını söyledi.

Domatesin yeme kalitesini artırmak amacıyla çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını kaydeden Aktaş, ''Domatesin içerisinde bulunan genlerin daha aktif hale getirilmesi ve domatesin daha fazla klorofilsentezlemesi sağlanarak fotosentez kapasitesi artırıldı. Domatese daha fazla suda çözülebilir şeker, likopen ve diğer aroma maddeleri sentezlenerek, yeme kalitesi yükseltildi'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?