banner15

Domatesin kilosu 5 lirayı gördü

Pazarlarda ''elveda'' etiketleriyle satışa sunulan domatesin kilogramı, 5 liraya kadar çıktı.

Domatesin kilosu 5 lirayı gördü

 

Market ve pazarlarda satışa sunulan meyve ve sebzeler arasında en pahalı ürün olarak dikkati çeken domatesin kilosu 5 liraya kadar çıktı.

Pazar yerlerinde mevsiminin son ürünü olması nedeniyle ''elveda'' etiketleriyle satılan tarla domatesi yüksek fiyatı yüzünden fazla talep görmezken, vatandaşlar kilosu 2,5-3 lira arasında satılan salçalığına talep gösterdi.

Bursa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Galip Toplan, mevsimlik domatesin son günlerini yaşadığını, sera ürünü henüz çıkmadığı için fiyatının bu kadar yüksek olduğunu bildirdi.

Marmara ve bir miktar İç Anadolu'da yetişen az miktardaki tarla domatesinin talebi karşılayamaz duruma geldiğini ifade eden Toplan, ekim sonunda sera üretiminin başlamasıyla birlikte fiyatların normal seviyelerine gerileyeceğini kaydetti.

Domates fiyatları seraların açılmasıyla düşecek

Ramazan Bayramı sonrası sürekli artmaya başlayan domatesin kilogram fiyatı market ve pazarlarda 5 liraya kadar çıktı. Sektör temsilcileri sıcak havalar sebebiyle tarladaki domatesin erken bittiğini, şu anda piyasadaki ürünün az olması sebebiyle fiyatların yükseldiğini, seraların açılmasıyla dometes fiyatlarının düşeceğini söylüyor.

Sıcak geçen yaz sesebiyle tarladaki dometisin erken bitmesi vatandaşı sıkıntıya soktu. Domatesin kilogram fiyatı marketlerde ve pazarlarda 5 liraya kadar yükseldi. Artan fiyatlardan salçalık domates de etkilendi. Sonbaharın ilk günlerinde salçalıklarını yapmak isteyen vatandaşlar yüksek fiyata takıldı. Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, tarlada ürünün kalmaması sebebiyle fiyatların arttığını söyledi.

Federasyon Başkanı Çakman, "Tarlada ürün sıcaklar nedeniyle erken bitti. Yaylalalardaki domates piyasaya sürüldü. Henüz seralar da açılmadı. Bir boşluk meydana geldi. Ramazan ayında sıcakların da etkisiyle fiyatlar tavan yapmıştı. Ramazanla birlikte talep patlaması yaşandı, ancak şimdi ürün azaldı. Sera mallarının piyasaya çıkmasıyla domates fiyatları da normal seyrine girer. Halde domatesin kilosu 2,7 ile 3 TL arasında değişiyor. Hal böyle olunca da domatesin kilosu market ve pazarlarda 5 liraya kadar çıkabiliyor. Önümüzdeki günlerde seraların açılmasıyla birlikte domatesin 1,5 -2 TL seviyesine gerilemesini bekliyoruz." dedi.

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili ve Antalya Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mithat Yılmaz ise piyasadaki ürünün az olması sebebiyle domates fiyatlarının tavan yaptığını kaydetti. Piyasanın arz-talebe göre şekillendiğini belirten Yılmaz, "Sera ürünleri henüz çıkmadı. Sera ürünlerinin piyasaya sürülmesiyle domates fiyatları geriler. Artan fiyatlarda marketlerin uyguladığı kar marjları da etkili oldu. Zaman zaman halde en iyi domatesin kilosu 2 liradan satılıyor, ancak aynı ürünün marketlerde 4,5- 5 liraya kadar yükseldiğini görüyoruz. En geç bir ay içerisinde seraların açılmasıyla domates fiyatları değişecektir." ifadesini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 11:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48