banner15

Dört ilde 10 PKK'lı etkisiz hale getirildi

PKK'ya yönelik operasyonlarda dün Mardin, Şırnak, Bingöl ve Hakkari’de 10 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi

Dört ilde 10 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin, Şırnak, Bingöl ve Hakkari’de PKK'ya yönelik devam eden operasyonlarda dün 10 PKK’lı etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde dün yurt içindeki önemli olaylara dair bilgi yer aldı.

Buna göre, Mardin’in Nusaybin ilçesinde sürdürülen operasyonda, 4 PKK mensubu etkisiz kılındı. Böylece Nusaybin ilçesindeki operasyonda etkisiz hale getirilen toplam PKK’lı sayısı 402'ye çıkmış oldu.

Bunun yanında, bölgede dün 10 el yapımı patlayıcı imha edildi. Operasyonda etkisiz hale getirilen el yapımı patlayıcı sayısı 991'e ulaştı.

Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan PKK mensupları tarafından ise bir bina yakıldı. Ateşe verilen bina sayısı ilçede 74'e yükseldi.

ŞIRNAK’TAKİ OPERASYON

Şırnak’taki operasyonda, 2 PKK’lı etkisiz hale getirildi, 2 kişi ise teslim oldu. İldeki operasyonda, toplam 409 örgüt üyesi etkisiz hale getirilmiş oldu.

Ayrıca, 10 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 580 adet kalaşnikof fişeği, bir tabanca şarjörü, 20 tabanca fişeği, dört el bombası ve iki el telsizi de operasyonda ele geçirildi.

Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan örgüt mensupları tarafından da altı bina ateşe verildi. 23 el yapımı patlayıcının etkisiz hale getirildiği şehir merkezinde bugüne kadar toplam bin 116 el yapımı patlayıcı imha edildi.

BİNGÖL’DEKİ OPERASYON

Bingöl’deki operasyonda 3 PKK mensubu etkisiz hale getirildi ve beraberlerinde üç kalaşnikof piyade tüfeği, 15 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 163 fişek, 6 el bombası ve 3 uzaktan el yapımı patlayıcı patlatma cihazı ele geçirildi.

Güvenlik güçleri tarafından icra edilen operasyonlarda, örgüt mensupları tarafından tuzaklanmış Hakkari’de bir, Erzincan’da bir olmak üzere 2 el yapımı patlayıcı bulunarak imha edildi.

Bunun yanında, Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki operasyonda da örgüt mensuplarıyla temas sağlandı. Operasyonda, bir PKK’lı etkisiz hale getirildi.

Ayrıca, Irak kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 5 PKK’lı Şırnak’ın Silopi ilçesinde, bir kişi de Hakkari’de güvenlik güçlerine teslim oldu.

Mardin’de, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 PKK/PYD mensubu gözaltına alındı. Operasyonda patlayıcı madde de ele geçirildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 14:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48