banner39

Dört ilde gösterilere polis müdahalesi

Büyükşehirlerde hükümete karşı düzenlenen gösterilerde esnafa zarar verilirken bazı yerlerde polis gösterilere müdahale etti

Genel 26.02.2014, 09:01 26.02.2014, 09:01
Dört ilde gösterilere polis müdahalesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir'de düzenlenen ve yer yer şiddet eylemlerinin gerçekleştiği protesto gösterilerine polis müdahale etti.

İstanbul Kadıköy Altıyol Meydanı'nda toplanarak eylem yapan gruba, polis müdahale etti.

Bahariye Caddesi ve Rıhtım Caddesinden çeşitli sloganlar atarak yürüyen grup Altıyol Meydanı'nda toplandı. Gruptakiler Altıyol Meydanı'nda da bir süre daha sloganlar attıktan sonra Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden AK Parti İlçe binasına yürümek istedi.

Polisin megafonla yaptığı ''dağılın'' uyarılarına taşla yanıt veren gruba, polis müdahale etti. Polisin müdahalesi üzerine gruptakiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

ANKARA

Ankara’da gösteri yürüyüşü yapan gruba polis müdahale etti.

Kuğulu Park'ta toplanıp hükümet aleyhine slogan atarak Kennedy Caddesi'ne yürüyen grubun önü burada polis ekiplerince kesildi.

Eylemin izinsiz olduğunu belirten güvenlik güçlerinin dağılmaları yönündeki uyarısına rağmen yürüyüşte ısrar eden guruptan bazı kişiler polise taş attı.

Polisin gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale ettiği kalabalık, küçük gruplar halinde ara sokaklara dağıldı. Biber gazından göstericilerin yanı sıra vatandaşların da etkilendiği görüldü.

Çöp kutularından oluşturdukları barikatları ateşe veren eylemciler, ara sokaklardan polise taş atmayı sürdürdü. Polis de göstericilere tazyikli su ve gaz bombasıyla karşılık verdi.

Polisle göstericiler arasındaki gerginlik sürüyor.

İZMİR

İzmir'de, düzenlenen gösteride Basmane Meydanı'na yürüyüş yapmak isteyen gruba, polis müdahale etti.

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıyla bir araya gelen grup, hükümet aleyhine sloganlar eşliğinde Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Kordonboyu'nda yürüyüş yaptıktan sonra Basmane Meydanı'na gitmek istedi.

Gazi Bulvarı'nda önlem alan polis, Basmane Meydanı'na girmelerine izin vermeyeceklerini bildirdikleri gruba, dağılmaları uyarısında bulundu.

Uyarıya rağmen yürüyüşe devam edip TOMA'ya sopalarla vuran gruba, polis, biber gazı, gazlı su ve gaz bombasıyla müdahale etti. 

Eylemciler de polise taş ve havaifişek attı. 

Müdahale üzerine Cumhuriyet Meydanı'na gelen grup, buradan dağıldı. Gruptan bazıları, o sırada Pasaport İskelesi'ne yaklaşan vapura bindi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de yürüyüş yapan gruba polis müdahale etti.

Yeni Bağlar Mahallesi Üniversite Caddesi'nde toplanan grup, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Hoşnudiye Mahallesi'ndeki Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi'ne gelen gruptakiler, burada bulunan AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Harun Karacan'a ait seçim koordinasyon merkezine yumurta ve taş attı.

Taş ve yumurtaların çevredeki iş yerlerine isabet etmesi sonucu esnaf ve gruptakiler arasında gerginlik yaşandı. Bu sırada bir esnaf darbedildi.

Daha sonra olaya müdahale eden emniyet güçleri grutakilerde dağılmalarını istedi. Uyarıyı dikkate almayan gruptakilerin taş ve şişe atması üzerine polis ekipleri biber gazıyla müdahale etti.

Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan gruptakilerden bazıları, Üniversite Caddesi'nde bulanan AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Orhan Soydaş'a ait seçim koordinasyon merkezinin camlarını kırdı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?