Dört kişilik ailenin iftar maliyeti 74 lira

TÜİK'in verilerinden yapılan derlemeye göre dört kişilik bir ailenin iftar maliyeti 74 lirayı buluyor

Dört kişilik ailenin iftar maliyeti 74 lira

Türkiye'de dört kişilik bir aile için restorandaki iftar sofrasının maliyeti yaklaşık 74 lira olurken, 5 yıldızlı otellerde oruç açmak isteyenler genellikle açık büfe olarak organize edilen iftarlar için kişi başına 85-285 lira ödeme yapacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ve piyasadaki ürün fiyatlarından yapılan derlemeye göre, ramazanda iftar menüsünde yer alabilecek ürünlere bakıldığında, 1 porsiyon çorbanın ortalama fiyatı 5,14 lira, ayranın ortalama fiyatı 1,5 lira, ramazan pidesinin fiyatı 1,5 lira, 1 kilogram baklavanın fiyatı 29 lira, 1 porsiyon kuru fasulye, pilav gibi ana yemeğin ortalama fiyatı 8,2 lira, 50 gram hurmanın ortalama fiyatı da 4,5 lira olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda 4 kişilik bir ailenin restoranda çorba, ana yemek, pide, baklava, ayran ve hurmadan oluşan iftar menüsü için kişi başına ortalama 18,6 lira ödemesi gerekiyor. Bu rakam ramazanda dört kişilik ailenin bütçesine iftar için 74 lira olarak yansıyacak. Söz konusu rakam geçen sene ortalama 71 lira idi.

İftar menüsünde ana yemek için daha pahalı olan kebap ve benzeri ürünler tercih edildiğinde ise bu değişim aile başına 30 lira ek maliyet getiriyor ve dolayısıyla iftarın ortalama fiyatı 104 liraya çıkıyor.

LÜKS OTELLERDE İFTAR KİŞİ BAŞI 85-285 LİRAYA MAL OLACAK

Orucunu 5 yıldızlı otellerde açmak isteyenler de genellikle açık büfe olarak organize edilen iftar için kişi başına 85 ila 285 lira ödeme yapacak. Dört kişilik bir aile için 5 yıldızlı otelde iftar etmenin maliyeti 340-bin 140 lira arasında olacak.

Bunun yanı sıra bazı restoranlar müşterilerine müzik dinletisi eşliğinde iftar keyfi sunarken, bazıları da eski bir Osmanlı geleneği olan "diş kirası" dağıtacak.

HURMANIN KİLOGRAM FİYATI 10-120 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Öte yandan ramazanın vazgeçilmez iftariyeliği hurmanın kilogram fiyatı kalitesine ve çeşidine göre 10-120 lira arasında değişirken, pahalılığıyla cep yakan pastırma da kilogramı 75-130 liradan satılıyor.

Ramazan tatlısı olarak bilinen sütlü tatlı güllacın paket fiyatları da 7-15 lira arasında değişiyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35