Dört milyon kişiye prim affı geliyor

Borçlu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan vatandaşın borcunun silinmesi için yeni bir çalışma yapılıyor

Dört milyon kişiye prim affı geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önümüzdeki ay Torba Yasa Tasarısı'na konulacak düzenleme ile borçlu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan vatandaş, borcundan kurtulacak.

Devlet borçların tamamını silecek. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile 18 yaşını dolduran, öğrenci olmayan ve sosyal güvence kapsamına girmeyen herkese, gelir durumuna göre prim ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanma şartı getirildi.

Takvim'in haberine göre yasal düzenleme ile tam 12.5 milyon kişi GSS kapsamına girdi. Bunların 8 milyonunun primleri devlet tarafından ödeniyor. 4 milyon kişinin ise prim ödemesi yapmadığı tahmin ediliyor.

Primlerini ödemeyen vatandaş, hastaneye gittiğinde durumu fark etti. GSS primlerinden yaklaşık 8.5 milyar lira toplaması gereken SGK'nın kasasına, 300 milyon lira girdi. Bunun üzerine başlatılan af çalışmasında sona gelindi. Böylece devlet 8 milyar lira alacağını bir kalemde silecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 12:06
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sultan Süleyman TÜRKMEN
Sultan Süleyman TÜRKMEN - 7 yıl Önce

Bu ülkede her zaman başa gelen şeydir, çıkartılan kanuna uyarsan keriz olursun. Bize yazdılar ödeyeceksin dediler, evladımızın ekmeğinden kıstık ödedik sağlık dedik şakaya gelmez! ama bir bakıyoruz hepsinde olduğu gibi bir kalemde siliver!!! ALkol yasak kanunu çıktı her yerde gümbür gümbür satılıyor kim denetliyor, çocukların elinde sigara kim denetliyor. BU ÜLKEDE KANUN DEDİKLERİ FASA FİSO OLMUŞ

banner39