banner15

Dövizi, altını olan bozdurup ev alıyor

Altın ve dolar fiyatlarındaki hızlı yükseliş son bir ayda TL bazında ev fiyatlarını yüzde 15-20 daha ucuz hale getirdi

Dövizi, altını olan bozdurup ev alıyor

Yastık altında dolar ve altını olan, bunları bozdurup ev alıyor. Markalı konut üreticisi Dumankaya İnşaat'ın yöneticileri Ali ve Uğur Dumankaya, "Konutta en durgun ay olan ağustosta en iyi satışı yaptık. Bunu döviz ve altındaki ani yükselişe borçluyuz." diye konuştu.

Konut kredi maliyetlerinin yükselmesiyle gerileyen ev satışlarını altın ve dövizdeki yükseliş tetikledi. Yastık altında dolar ve altın bulunduran tüketici, bunları bozdurup konut almaya yöneldi. Son bir ayda dolar ve altın ile kıyaslandığında Türk Lirası bazında konut fiyatları yüzde 15-20 geriledi. Markalı ve nitelikli konut inşasında Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu üyeleri Ali Dumankaya ve Uğur Dumankaya, konutta en durgun ay olan ağustosu dolardaki yükseliş sayesinde en iyi satış yaptıkları ay olarak geçirdiklerini söyledi.

Ağustos ayı başından itibaren satışlarının canlandığını belirten Ali Dumankaya, bunu doların son bir ayda hızlı yükselişine bağlı olduğunu ifade etti. Dumankaya, "Döviz ve altın fiyatlarına göre bakarsak ev fiyatı son bir ayda yüzde 15-20 ucuzladı. Elinde dövizi ve altını olan da bunu fırsat bilerek, elindekini bozdurup ev almaya geldi. Elinde doları olan ve yükseldiği için bunu bozdurup ev alan çok müşterimiz oldu. Altınını bozdurup alanlar da var. Satışlarımızı dolardaki yükseliş tetikledi." dedi.

Geçen yıllarda ağustos ayında en fazla 40 konut satan Dumankaya İnşaat, bu yıl ağustos ayının ilk 15 gününde 70 daire sattı. Şirket yöneticileri ay sonunda konut satışının 150'yi bulmasını bekliyor. Peşin parayla daire satın alanların sayısı da döviz ve altındaki ani yükselişin ardından bu ay yüzde 10 artış gösterdi. Konut satışlarının daha canlı geçtiği temmuz ayıyla kıyaslandığında da satış grafiği yüzde 75 artış kaydetti. Bu arada İstanbul serbest piyasada öğleden sonra 24 ayar altının gramı 104,4 TL ile yeni bir rekor kırdı. Dolar da 1,8 liraya dayandı.

Türkiye'de konut kredilerinde Amerika'daki gibi bir sıkıntı olmayacağını belirten Ali Dumankaya, "Orada evin değerinin yüzde yüzünden fazlasına, kredibilitesi olmayana da bankalar zorla kredi vermiş. Bizde ise bankalar öyle sıkı bir elekten geçiriyor ki bizden ev alırken bankaya başvuranların yüzde 20'sine kredi çıkmıyor." dedi.

METREKARESİ 2.300 LİRAYA AKILLI EV

Kentsel dönüşüm için kat maliklerinden yüzde 51'inin onayının yeterli sayılması şeklinde bir düzenleme yapılmasını öneren Ali Dumankaya, "17 Ağustos depreminin üzerinden 12 yıl geçti. Ancak Türkiye ekonomisinin yüzde 40'ının sahibi olan İstanbul'da depreme karşı yenilenmesi gereken binaların daha yüzde 5'i yenilenebildi. İmarı artırılınca kimse evini vermek istemiyor. Yeni projeden sonra imar artırılmalı. Devlet de kentsel dönüşüm bölgesinde yol, okul, hastane yapımını üstlenmeli." şeklinde konuştu.

Bu arada Dumankaya İnşaat, İstanbul Halkalı'da Disneyland ve iki devlet hastanesi ile Eroğlu ve Avrupa Konutları'na komşu bölgede yer alan 49 dönümlük arsasına 793 daire ve 23 villa yapacak. Projenin yatırım değeri 250 milyon lira. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya'nın açıklamasına göre şirket burada ilk defa satış için bugünden itibaren 2 hafta süreyle 100 daire için ön talep toplayacak. Dairelerin metrakeresi 2.100 ile 2.500 lira arasında değişen fiyatlarla, ortalama 2.300 liradan satılacak. 2 hafta sonra ise fiyatlar yüzde 10 artacak.

Şu anda komşu inşaatlarda fiyatların bu rakamın çok üzerinde olduğunu belirten Dumankaya, "Ön talep sonrası satış başladığında bu rakam yüzde 10 artacak. 2.300 lira ile başlayan fiyatların 3.500 liraya kadar çıkmasını bekliyoruz. Buradan şimdi alan daha içine girmeden yüzde 50 kazanacak." dedi. Konutlarda tüm sosyal imkanların yanı sıra 'akıllı ev' sistemleri de bulunacak. Dumankaya Konsept Halkalı ismi verilen proje 30 ayda teslim edilecek. Projenin mimarı ise Tagu Mimarlık ofisi. Dumankaya arsayı çikolata ve bisküvi üreticisi Ülker'den satın aldı. Arsada Dumankaya'nın sahiplik oranı yüzde 75, Eymen Gayrimenkul de yüzde 25 oranında pay sahibi.

Dumankaya Konsept Halkalı projesinde yer alan toplam 793 rezidans daire ve 20 adet villa kapsamında 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konutlar inşa edilecek. Projede 1+1 daireler 55-65, 2+1 daireler 90-130, 3+1 daireler 118-175 ve 4+1 daireler 160-175 metrekare arasında büyüklüğe sahip.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35