banner39

Dünya Bankası Küresel İslami Finans Merkezi açıldı

Dünya Bankası Başkanı Kim, "Burası bir bilgi merkezi olacak. En son teknolojileri, pratik bilgilerin üretilip yayılmasını sağlayacak, büyüme ve kalkınma konusunda destek verecek" dedi.

Genel 30.10.2013, 23:17 30.10.2013, 23:17
Dünya Bankası Küresel İslami Finans Merkezi açıldı

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, merkezin İslami finansı küresel olarak geliştirmek amacıyla yapılan ortak bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Bu ortak çabada İslami finansa uygun ortamların sağlanması adına deneyimlerin paylaşıldığını vurgulayan Kim, gerek Türkiye’nin gerekse Dünya Bankası’nın bu konuda çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

İslami finansın küreselleşmesi ile sahip olduğu kaynakların ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayan Kim, Lüksemburg gibi batı ülkelerinde de konuyla ilgili çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Dünya Bankası Başkanı Kim,  İslami finans sisteminin, finansal sektörün risklerini ortadan kaldırmak, refahı ve iş imkanlarını artırmak için kullanılabileceğini ancak  bazı zorlukları da beraberinde getirdiğini ifade ederek, “Bunların içinde sistemin hukuki yapısının güçlendirilmesi, düzenleyici ve yol gösterici çevrenin oturtulması gelmektedir. Uygun denetim standartlarının getirilmesi, hükümet uygulamalarının ve şeffaflığın sağlanması önemlidir” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Babacan'a övgü

İslami finansın geliştirilmesi için Dünya Bankası’nın özel sektör ve ilgili devletlerle çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Kim, şunları kaydetti:

“Burası bir bilgi merkezi  olacak. En son teknolojileri sağlayacak, teknik destek verecek, pratik bilgilerin üretilip yayılmasını sağlayacak, büyüme ve kalkınma konusunda destek verecek. Bu nedenle başta Sayın Babacan olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Sayın Babacan dünyada çok saygı gören bir liderdir. Pek çok G-20 toplantısına katıldım. Her zaman fikirlerini çok güçlü bir şekilde ifade eden ve dinlenen bir sestir. Türkiye’de başta Başbakan olmak üzere üst düzey yetkilerle görüştüm ve bu görüşmeler sonucunda kendilerini halka ne kadar adadıklarını gördüm."

Kim, Türkiye’deki gelişmelerin çevre ülkelere, hatta dünyaya katkı sağlayacağını belirterek,  “Türk halkı olarak böyle liderlere sahip olduğunuz için çok şanslısınız. Bu merkezin de başarılı olacağına inanıyorum. Çünkü Türk yetkililerle çalışacağız, onların verdiği sözü yerine getirdiğini gördüm" ifadesini kullandı.  

Suriye'ye yardım çağrısı ile ilgili Dünya Bankası'nın bir planının olup olmadığına ilişkin soruya Kim, "Bu konuyla ilgili olarak çalışıyoruz. Ürdün'e yardım sağlamaya çalışıyoruz. Lübnan'a ne yazık ki yardım imkanlarımız kısıtlı. Türkiye ile ilgili kredi çalışmamız olmadı" yanıtını verdi.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Babacan, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, BDDK Başkanı Mukim Öztekin, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan ve Katılım Bankaları Birliği Başkanı Ufuk Uyan'ın kurdela kesimiyle Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?