Dünya Bankası'nın alternatifi kuruldu

Dünya Bankasına rakip olarak görünen Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın kuruluşu tamamlandı, yıl içerisinde faaliyete geçecek

Dünya Bankası'nın alternatifi kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve Japonya’nın Asya’daki etki alanlarına müdahale olarak gördükleri Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) dün Pekin’de 57 ülkenin attığı imzalarla resmen kuruldu.

Çin öncülüğünde kurulan ve Dünya Bankası ile Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi Batılı kurumlara alternatif olarak ortaya çıkan AAYB’de Rusya, oy hakkı veren hisselerin yüzde 5.92'sini aldı. Türkiye’nin yüzde 2,6’lık payla 12’inci büyük ortak olduğu açıklandı. Kurumda Çin'in yüzde 26.06, Hindistan'ın da yüzde 7.5'lik oy hakkı veren hissesi var.

AAYB 50 milyar dolarlık sermaye ile işe başlayacak. İlerleyen zamanlarda bu sermeyenin 100 Milyar dolara ulaşması planlanıyor.

Merkezi Pekin'de olan bankanın 2015'de faaliyetlerine başlaması bekleniyor. AAYB’nin kurucu üyeleri arasında Batı blokundan Almanya, İngiltere ve Avustralya’nın da olması dikkat çekiyor. ABD ve Japonya daha önce bankanın kurulmasına karşı olduklarını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 14:28
banner53
YORUM EKLE

banner39