banner15

Dünya Bankası'nın 'faizsiz banka'cılık ilgisi

Dünya Bankası, Küresel İslami Bankacılık Geliştirme Merkezi'ni açtı. Merkezin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, kurumun en büyük kuruluş amacının faizsiz bankacılık konusunda bilgi paylaşımı olduğunu söyledi

Dünya Bankası'nın  'faizsiz banka'cılık ilgisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dünya Bankası Küresel İslami Bankacılık Geliştirme Merkezi'nin en önemli kuruluş amacının faizsiz bankacılık konusunda bilgi paylaşımı olduğunu belirterek, "Merkezin, faizsiz bankacılık konusunda düzenleyici ve kurumsal alt yapının güçlendirilmesi, uygulama birliğinin sağlanması ile bilgi paylaşımının teşvik edilmesi gibi amaçları da var" dedi.

Babacan, Dünya Bankası Küresel faizsiz bankacılık Geliştirme Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, merkezle ilgili çalışmaların temelinin 2 yıl önce atıldığını belirterek, merkezin Borsa İstanbul'un çatısı altında kurulmasına karar verildiğini anımsattı.

Merkezin kurulmasında bir çok kurumun katkısı olduğunu vurgulayan Babacan, merkezin en önemli kuruluş amacının ise faizsiz bankacılık konusunda bilgi paylaşımı olduğunu kaydetti. Babacan, merkezin ayrıca teknik ve danışmanlık hizmetleri de sunacağına işaret ederek, "Merkezin, faizsiz bankacılık konusunda düzenleyici ve kurumsal alt yapının güçlendirilmesi, uygulama birliğinin sağlanması, bilgi paylaşımının teşvik edilmesi ile bu alandaki araştırmaların geliştirilmesi gibi amaçları da var" dedi.

Faizsiz finans sisteminin finansal istikrar anlamında büyük katkılar sağladığını belirten Babacan, şöyle konuştu: "Son yaşanan krizin ardından IMF'in raporlarında da görüldüğü gibi faizsiz sistemin özellikle risk paylaşımına bağlı olarak çalışması toplamda sistemin risklerinin daha düşük tutulmasına neden oluyor. Risk paylaşımı finansman tercihlerinde dikkat ve titizliği beraberinde getiriyor. Faizsiz finansmanın arkasında mutlaka reel bir faaliyet ve bir varlık var. Bu da faizsiz bankacılık metotlarının konvansiyel metotlardan en büyük farkı. Aşırı risk alınmasının engellenmesi kısa vadeli ve riskli yatırımlar yerine uzun vadeli yatırımları beraberinde getiriyor."

Babacan, finansal ürünlerdeki sunilik ve aşırı kaldıraç kullanımı gibi risklerin faizsiz bankacılık sisteminde daha düşük olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de 1980'lerde başlayan faizsiz bankacılık sistemi, 2010'da hayata geçen sukuk ihraçlarıyla birlikte farklı bir boyut kazandı. Katılım bankalarının toplam sistemdeki payı krediler açısından baktığımızda yüzde 6 civarında. Son 5-6 yılda yüzde 3'ten buralara geldi" diye konuştu.

Dünyada 1,5 trilyon dolar civarında faizsiz finansal varlık bulunduğunu anlatan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyada 2006'da 20 milyar dolarlık kira sertifikası ihraç edilirken, 2012'de bu rakam 130 milyar dolara ulaşmış oldu. Hazine şimdiye kadar 5 ayrı ihraç gerçekleştirdi. Özel sektör de şuan 7 kira sertifikası ihracı yaptı. İngiliz hükümeti de dün, gelecek yıldan itibaren sukuk ihracına başlayacağını duyurdu. Böylece faizsiz bankacılıkman kurumları, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde değil aynı zamanda batı ülkelerinde de yoğun bir şekilde kullanılacak. "

"KAMU KATILIM BANKALARI DA SİSTEMDE OLACAK"

2011'de Borsa İstanbul bünyesinde bir katılım endeksi oluşturduklarını belirten Babacan, artık kamu bankalarının da katılım bankacılığına gireceğini daha önce açıkladıklarını anımsattı. Kamu bankalarının Türkiye'deki bankacılık sisteminde 3'te 1'lik bir paya sahip olduğunu vurgulayan Babacan, "Katılım bankacılığı ayağında kamu yok. Dolayısıyla artık kamunun yönettiği katılım bankaları da önümüzdeki dönemde sisteme katılmış olacak" dedi.

Babacan, bütün bu çalışmaların İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi olması yönündeki çabalara destek verdiğini vurgulayarak, Dünya Bankası'nın İstanbul'da açtığı bu merkezin son derece büyük önem taşıdığını kaydetti. Faizsiz finansman araçlarının önce Güneydoğu Asya'da, sonra Körfez'de daha sonra da batıda uygulanmaya başladığını dile getiren Babacan, Türkiye'nin bu konuda biraz geç kaldığını ancak yeni açılan merkezle beraber artık İstanbul'un da faizsiz bankacılıkta küresel boyutta bir şehir haline geleceğini söyledi. Babacan, Dünya Bankası Küresel faizsiz bankacılık Geliştirme Merkezi'nin İstanbul'da açılmasının Türkiye için büyük bir gurur arz ettiğini dile getirdi.

Babacan, katılım bankacılığında kamu bankalarının geleceğine ilişkin bir soruyu da şöyle cevapladı: "Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunun hukuki çerçevesine baktığımızda, Hazine'nin doğrudan sermaye koyacak olması nedeniyle yasal düzenleme önümüzde görünüyor. Ayrıca Vakıfbank'ın hisselerinin Hazine'ye devriyle alakalı çalışmamız başladı. Anayasa Mahkemesi'nden beklediğimiz karar vardı ve o karar çıktı. Hem Vakıfbank'ın hisselerinin Hazine'ye devri, hem de kurulacak kamu katılım bankalarının 8-9 maddelik tek bir yasayla olabileceğini düşünüyoruz. Bu meclisin gündemine de bağlı. Şu anda takvim veremiyorum."

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 11:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48