banner39

Dünya denizcileri, İstanbul'a geliyor

'Deniz Kültürü' kavramıyla birleştirmeyi amaçlayan festival, İstanbul'u denizcilik başkenti yapmayı hedefliyor.

Genel 19.09.2010, 23:53 19.09.2010, 23:53
Dünya denizcileri, İstanbul'a geliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Kaptan Jacgues Yves Cousteau'nun efsanevi ekibi, Deniz Kültürü Festivali kapsamında İstanbul'a geliyor.

Deniz Kültür Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, 22 Eylül Çarşamba günü İzmir'de start alacak Deniz Kültürü Festivali'nin ardından aynı gün Çakabey Türk Denizcilik Ateşi, teknelerle İstanbul'a doğru yola çıkarılacak. Ateşin, 24 Eylül Cuma günü Sarayburnu'da karşılanmasıyla festivalin İstanbul ayağı başlatılacak.

Festival kapsamında, Kaptan Cousteau'nun efsanevi ekibi ve birçok ülkenin festival başkanı da, İstanbullularla buluşacak.

İzmir ve İstanbul'da 5 gün süreyle, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi'nin etkinliklerinin yanı sıra, sörf gösterileri, resim ve fotoğraf sergileri, belgesel gösterimleri, konser ve çocuklara yönelik özel yarışmalar düzenlenecek.

Denizciliğin ekonomi, teknoloji, turizm, güvenlik, tarih, sanat gibi ilgili tüm boyutlarını, 'Deniz Kültürü' kavramıyla birleştirmeyi amaçlayan festival, İstanbul'u denizcilik başkenti yapmayı hedefliyor.

Ayrıca, festival kapsamında denizle tanışmamış yüzlerce çocuk denizle tanıştırılarak, çocuklara halat atma, düğüm yapma, balık tutma gibi konularda beceri kazandırılmaya çalışılacak. Deniz izcileri ile de bir araya getirilecek çocukların, Kaptan Couesteau'nun ekibiyle de buluşması sağlanacak.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?