Dünya ekonomisini yönlendiren oluşum: G-20

Dünya ekonomisinin yüzde 80'nin elinde bulunduran 19 ülkenin oluşturduğu G-20 oluşumunda Afrika'dan, Güney Afrika hariç, hiçbir ülke yer almıyor

Dünya ekonomisini yönlendiren oluşum: G-20

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın Rusya'nın Petersburg şehir merkezinin yaklaşık 20 kilometre dışında Fin Körfezi’nin güney kıyısındaki Strelna kasabasında bu yıl 8'incisi düzenlenen G-20 Zirvesi'ne Suriye'nin damgasını vurması bekleniyor.

Zirveye dünyanın en gelişmiş 19 ülkesi ile Avrupa Birliği katılıyor. Zirveye katılacak ülkeler şunlar:

ABD, İngiltere, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu..

Afrika'dan sadece bir ülkenin, Güney Afrika'nın yer aldığı G-20 ülkeleri ağırlıklı olarak Asya ve Avrupa'nın büyük ülkelerinden oluşuyor.

Amerika ve Kanada'nın yanısıra Brezilya ve Arjantin de bu grupta yer alıyor. Asya'dan ise Suudi Arabistan, Güney Kore, Endenezya, Japonya, Çin ve Hindistan yer alıyor. Grupta Avustralya da yer alıyor. Bu grupta yer alan ülkelerinin tamamının milli geliri ilk 30 arasında yer alıyor. 

Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella, ekonomik olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen G20'de bulunmuyor. G20 ülkeleri dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluştururken, dünya ticaretinin yüzde 80'ini gerçekleştiriyor. G20 ülkelerinin nüfusu ise dünya nüfusunun üçte ikisine denk geliyor. Grubun daha çok "Beyaz Sermaye"ye dayanması nedeniyle Afrika'dan da, Güney Afrika hariç, hiçbir ülkeye yer verilmiyor.

Normalde ülkelerin gelişimiyle ilgili konuların konuşulduğu toplantının bu yılki özel konusu olarak Suriye belirlendi. Toplantının başlamasından önce Türkiye, Suriye'de kullanılan kimyasal silahlarla ilgili delilleri toplantıda zirvenin katılımcılarına sunacağını duyurmuştu. Daha sonra da Rusya, elindeki bazı delilleri diğer ülekelerle paylaşacağını ilan etmişti.

TARİHÇESİ

Grubun kuruluş temelleri 1975 yılına kadar dayanıyor. 1975'te Fransa’nın Rambouillet şehrinde, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Almanya ve Japonya’nın, Devlet/Hükümet Başkanları düzeyinde katıldığı bir toplantı düzenlenmişti. 1976’da San Juan-Porto Riko’da Kanada’nın da katılımıyla G-7 ortaya çıkmıştı.

1977-1991 yılları arasında bu üye sayısı sabit kalmış, 1991’den sonra SSCB'nin yerine kurulan Rusya Federasyonu, G-7 üyeleriyle, Zirve Sonrası Diyalog adı altında biraraya gelmiş, 1994 yılındaki Napoli Zirvesi'nden sonra ise, Siyasi 8 adı altında toplantılar düzenlemişlerdi. Denver Zirvesi’nde Rusya ilk kez, mali-ekonomik konular dışındaki görüşmelere katılmış ve 1998’deki Birmingham Zirvesi’nde G-8 tam anlamıyla oluşmuştu. Önceleri, makroekonomi yönetimi, uluslararası ticaret ve gelişmekte olan ülkelerle işbirliği, daha sonraları ise Doğu-Batı ekonomik ilişkileri, enerji ve terör konuları gündemde yerini almıştı. İstihdam, çevre, suç ve uyusturucu, insan hakları, bölgesel güvenlik ve silahsızlanma, vb siyasal ve güvenlik içerikli alanlar devreye sokulmuştu.

Öte yandan, 1993’te Rusya'ya Yardım, 1994'te Ukrayna, 1995’te Küresel Bilgi Toplumu, 1997'de Suç ve 1998'de Enerji konulu toplantılar, bazı bakanlardan oluşan Destek Forumları’nda ele alınmıştı. Benzer biçimde, Kara Para Aklama, Nükleer Güvenlik, Uluslararası Organize Suçlar gibi konularda çalışma grupları oluşturulmuştu. Dogu Asya, Rusya ve Brezilya'da beliren ekonomik ve mali bunalımlardan sonra, kendilerini yakından ilgilendiren sorunlara çözüm yollarının, yükselmekte olan Pazar ekonomisi ülkeleriyle işbirliğinden geçtiğini, G7/8’ler anlamakta gecikmemişlerdir. Danışma amaçlı ve daha geniş kapsamlı olmak üzere, G-22, G-26 ve G-33 olusturulmuş, ancak sayı arttıkça, etkinlik azalmıştı. Bretton Woods kurumsal anlayışı bağlamında, 1999 yılındaki Köln Zirvesi’nde, sistem açısından önemli ülkelerle yeni bir danışma grubunun oluşturulmasına karar verilmiş ve G-8 Maliye Bakanlarının 25 Eylül 1999’daki Washington Toplantısı’nda, küresel sistem için önemli ülkelerden olusan 20’ler Grubu (G-20) resmen ilan edilmişti. G-20 ilk başta çeşitli bakanlıklar düzeyinde toplantı düzenlemişti. Kasım 2008 tarihinden itibaren aynı G-8'de olduğu gibi yılın belirli zamanlarında Devlet Başkanlığı düzeyinde toplanmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39