banner39

Dünya genelinde dört çocuktan biri aç

Dünya genelinde her dört çocuktan birinin yetersiz beslendiği ve ‘gizli açlık’ çektiği ortaya çıktı

Genel 15.04.2013, 21:57 16.04.2013, 07:48
Dünya genelinde dört çocuktan biri aç

Dünya genelinde her dört çocuktan birinin yetersiz beslendiği ve ‘gizli açlık’ çektiği ortaya çıktı. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in araştırmasına göre, yeryüzünde 165 milyon çocuk gizli açlığın tehdidi altında bulunuyor. Büyümeleri için yeterli gıdayı alamayan küçük çocuklar, bedensel ve ruhsal gelişmelerini tamamlayamıyor, hayatları boyunca birçok sorunla karşı karşıya kalıyor.

UNICEF'in son raporunda ulaştığı bulgular, AB Dönem Başkanı İrlanda tarafından Dublin'de düzenlenen “İklim değişikliği ve açlık” konulu uluslararası konferansta kamuoyuna açıklandı.

Yürütülen birçok uluslararası kampanyaya karşın açlıktan ölümlerin devam ettiğine işaret edilen raporda, en az açlık kadar önemli bir diğer sorunun yetersiz beslenme olduğu vurgulandı. “Açlık” sorunun etkileri ölümlerle çok açık ve sarsıcı bir şekilde görülürken, yetersiz beslenmenin etkileri genellikle yıllar sonra ortaya çıkıyor.

Uzmanlar bu nedenle yetersiz beslenme sorununu “gizli açlık” olarak tanımlıyor. Anne karnında ya da 5 yaşına kadar geçen dönemde iyi beslenemeyen çocuklar, bedensel olarak yaşıtlarının daha gerisinde kalırken, zihinsel olarak da yeterli gelişme gösteremiyor.

‘POTANSİYELLERİ BAŞTAN YOK OLUYOR'

UNICEF Başkanı Anthony Lake, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın olan çocuklar arasında gizli açlığın, ülkelerin geleceğini de olumsuz etkilediğini vurguladı.

Lake, “Çocukların yetersiz gelişimi onların potansiyellerini daha baştan yok ediyor, bir ülkenin kalkınması için gerekli imkânları ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

UNICEF raporuna göre, çocuklar arasında gizli açlık daha çok Güney Asya'da ve Afrika'nın güneyinde yaygın olarak görülüyor. Dünya genelinde yeterli beslenemeyen 165 milyon çocuğun 4'te 3'ü bu bölgelerde yaşıyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?