banner39

Dünya genelinde iklim değişikliği gösterileri

Dünya genelinde bugünden itibaren üç gün boyunca iklim değişikliğine karşı yürüyüşler düzenlenecek

Genel 21.09.2014, 11:16 21.09.2014, 11:16
Dünya genelinde iklim değişikliği gösterileri

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünya genelinde milyonlarca gösterici, iklim değişikliğine karşı yürüyüşler düzenleyecek. Göstericiler ülkelerinin yöneticilerine, "iklimler değişiyiro, şimdi harekete geçin" mesajı verecek.

Bugün başlayacak gösteriler önümüzdeki iki gün boyunca devam edecek. Gösteriler, önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Birleşmiş Milletleri'in İklim Değişikliği Zirvesi'ne mesaj vermeyi hedefliyor.

Türkiye'nin de içinde olduğu yaklaşık 150 ülkede çevrecilerin düzenleyeceği gösteriler, dünya genelinde aynı hedef için planlı olarak yapılan ilk gösteri olarak ifade ediliyor. 

Gösterileri organize eden kampanyacılar, iklim değişikliğinin dünya genelinde 600 milyon insanın hayatını etkilediğini ifade ediyor. Geçtiğimiz 5 yıldan 112 bin canlının iklim değişikliğinden dolayı hayatını kaybettiği ve yüz milyarlarca dolar maddi zararın meydana geldiği ifade ediliyor. Göstericiler dünya liderlerinin bunları göz önünde bulundurarak ciddi adımlar atmasını istiyor.

Salı günü gerçekleştirilecek zirve öncesinde, İngiliz hükümeti yeni bir ağaçlandırma anlaşmasına imza atacak. İngiltere'nin başkenti Londra'daki gösteriler bugün, İngiltere Parlemento Meydanı'nda başlayacağı belirtiliyor.

Diğer taraftan New York'taki kampanya organizatörleri 100 binden fazla insanın iklim değişikliğine karşı meydanlara inmesini bekliyor. Gösteriler bir diğer özelliği ise, bu gösterilere katılmayı planlayan isimler olarak ifade ediliyor.

New York'ta düzenlenecek sokak gösterilerine, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un ve dünyaca ünlü birçok farklı kişinin katılması bekleniyor. 

Papua Yeni Gine'de, deniz seviyesinin yükselmesine tepki göstermek için yürüyecek ilkokul öğrencileri, bir deniz fenerinin etrafında toplanacak. 

Türkiye'de de dün iklim değişikliğine karşı yürüyüş gerçekleştirildi. Dün Beyoğlu'ndaki Tünel Meydanı'nda toplanarak, "İklimi değil, sistemi değiştir" pankartı açan eylemciler, Galatasaray Lisesi'ne doğru yürüyüşe geçti. "Şirketleri yeneceğiz",  "Güneş ve rüzgar bize yeter" sloganları atan gruptakiler, "Dereler özgür aksın", "Acayip hayvanlar" ve "Fosil yakıtlarına son" dövizleri taşıdı.

Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan, BM İklim Değişikliği Zirvesi'ne katılacak. Erdoğan, Birleşmiş Milletler 69. Genel Kurulu marjında düzenlenecek İklim Değişikliği Zirvesinde, "Ulusal Eylem ve Hedef Duyuruları" konulu oturumda konuşacak ve "Eylem için Ekonomik Durum" temalı alt oturuma eşbaşkanlık yapacak. 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?