banner15

Dünya Kurban Bayramı'nı kutluyor | FOTO

Kurban Bayramı Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Bayram namazı için camilere akın eden Müslümanlar, camilere sığmayınca sokaklar mescit oldu. Tek yürek olan Müslümanlar, barış için dua etti.

Dünya Kurban Bayramı'nı kutluyor | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam alemini saran Kurban Bayramı coşkusu, camilere sığmadı. Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar, bayram namazı için camilere akın etti. Azerbaycan'ın başkent Bakü'deki Başkentin Ejder Bey, Garaçukur, Tezepir gibi camileri namaz için gelen Müslümanlarla doldu. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan İlahiyat Camisi'nde kılınan namazda yaklaşık 10 bin Müslüman cami içi ve avlusunda saf tuttu. Namazın ardından birbirlerine sarılarak bayramlaşan vatandaşlar birlik ve kardeşlik mesajı verdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir mesaj yayımlayarak İslam aleminin ve Azerbaycan halkının bayramını kutladı.

SOKAKLARA TAŞTILAR

Mısır'da binlerce kişi bayram namazını eda etmek için büyük camiler ya da önceden belirlenen alanlarda bir araya geldi. Kamerun'un Kousseri kentinde halk, bayram namazı için camileri doldurdu. Kentteki binlerce Müslüman, bayram namazı için sabahın erken saatlerinde Sultan Camii'ne akın etti. Namaza erkek, kadın ve çocukların yoğun katılım göstermesi nedeniyle cemaat sokaklara taştı. Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te on binlerce Müslüman, bayram namazını Başbakanlık binası önündeki meydanda kıldı. Vatandaşlar namazdan sonra din görevlileriyle bayramlaşmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Müslümanlar Kurban Bayramını coşkuyla kutladı. Ar-Rahma Camii ve Kiev Expo Plaza Fuar Merkezi'nde kılınan bayram namazından sonra Ukraynalılar, Kırım Tatarları, Ahıska Türkleri, Azerbaycanlılar ve Türk vatandaşları bir araya gelerek bayramlaştı.

SURİYE'DE BURUK BAYRAM

İç savaşın 6. yılında olduğu Suriye'de, çeşitli kentlerde muhaliflerin kontrolünde yer alan bölgelerdeki halk, Kurban Bayramı namazını kılmak için camileri doldurdu. AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, başta başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesi olmak üzere Halep, İdlib ve Hama kırsalındaki bölgelerde halk bayram namazı için camilere akın etti. Namazın ardından bayramlaşan Suriyeliler kaybettikleri yakınlarının mezarlarını ziyaret etti.

BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Macaristan'da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı dolayısıyla mescitleri doldurdu. Budapeşte'de yaşayan Türkler, bayram namazını kılmak üzere başkentteki mescitlerde bir araya geldi. Kazakistan'ın başkenti Astana'daki binlerce Müslüman, bayram namazını kılmak için Nur Astana merkez camisine akın etti. Almanya'nın başkenti Berlin'de Kurban Bayramı coşkuyla kutlandı. Müslümanlar, başta Şehitlik Camisi olmak üzere Berlin'de bulunan camilere akın etti. Okunan hutbede de bayramların birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olduğuna işaret edilerek, Almanya'ya sığınmacı olarak gelenlere de bayram coşkusunun yaşatılması gerektiği ifade edildi.

CAMİLERE AKIN ETTİLER

Gürcistan'ta Müslümanlar Kurban Bayramı namazını Tiflis Cuma Mescidi'nde kıldı. Bayram namazı vaktinin girmesiyle binlerce Müslüman, Tiflis Cuma Mescidi'ne akın etti. Lübnan'da yüz binlerce Müslüman bayram namazını eda ederken, hutbelerde İslam aleminin birliği için dua edildi. Avustralya, Çin ve Yemen'de Müslümanlar camilere akın etti.

SOKAKLAR KAPATILDI

Rusya'nın başkenti Moskova'da Müslümanlar, bayram namazı kılmak için camilere akın etti. Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği Moskova Merkez Camisi'ne çıkan bütün sokaklar bayram namazı için kapatıldı. Metal detektör ve detaylı üst aramasının ardından camiye ulaşmaya çalışan vatandaşlar, sokaklarda bile yer bulmakta zorlandı. Hava şartlarının da elverişli olması nedeniyle camilere sığamayan Müslümanlar, bayram namazı sokaklarda kıldı. Moskova'da bayram namazı camilerin yanı sıra belediye tarafından belirlenen özel alanlarda da kılındı.

PARK'TA EĞLENDİLER

Suriye'nin Halep kenti batısındaki Etarib ilçesinde çocuklar, Kurban Bayramı dolayısıyla kurulan oyun parkında eğlenerek bayramın keyfini çıkardı.

BAĞIMSIZLIK YILI OLSUN

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bu yılın bağımsızlık yılı olmasını umduğunu söyledi. Ramallah'taki El-Mukataa Camisi'nde kıldığı bayram namazının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Abbas, Kurban Bayramı münasebetiyle Filistin halkını, tüm Müslümanları, hacıları ve İsrail hapishanelerindeki Filistinlileri selamladığını belirtti. Abbas, “Bu yılın Filistin meselesi için hayırlı olmasını, halkımıza özgürlük ve bağımsızlık getirmesini ümit ediyorum. Bu yıl, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasını ve İsrail'le askıda kalan tüm meselelerin çözüme kavuşmasını diliyorum" dedi. Filistin Devlet Başkanı ayrıca, bayram dolayısıyla tüm Arap ülkelerine istikrar temennisinde bulundu.

CAMİSİZ BAŞKENT

Avrupa'nın tek camisiz başkenti Atina'da Müslümanlar, Kurban Bayramı'nda yine namazı mescitlerde veya kendileri için ayrılan stat ve spor salonlarında kıldı. Atina'nın merkezindeki bir okulun spor salonunda bir araya gelen birçok milletten Müslüman namazdan sonra bayramlaştı. Batı Trakya'da yaşayan Müslüman Türk azınlığı, Kurban Bayramı'nın ilk gününde camilere akın etti. Gümülcine ve İskeçe'de camilerde bayram namazı kılan Türkler, namazın ardından bayramlaştı.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE

Neredeyse her gün terör olaylarının yaşandığı Afganistan'da halk bayram namazı için camileri doldurdu. Ülkenin en kalabalık kentlerinden Mezar-ı Şerif'te, kentin en büyük camisi olan ve Hz. Ali'nin türbesi olduğuna inanılan Ravza'nın önündeki Yeşil Cami'de bayram namazı kılındı. Sıkı güvenlik önlemleri altında kılınan bayram namazı sonrası dışarı çıkan Afgan halkı, geleneksel hale gelen ve yıllardır devam eden bayramlaşma törenine katıldı.

ÇOCUKLAR SAF TUTTU

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova'da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı'nı çoşkuyla karşıladı. Bayram namazı dolayısıyla camilere akın eden milyonlarca Müslüman, dünyaya barış ve dayanışma mesajı gönderdi. Bosna Hersek de çocuklar da saf tuttu.

ENDONEZYA'DA BAYRAM

Dünyanın en fazla Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya'da milyonlarca Müslüman bayram namazı için camileri doldurdu. Kadınlar da bayram namazı için saf tuttu.

MYANMAR'DA BASKI ALTINDA BAYRAM

Myanmar'da, radikal milliyetçi Budist grupların baskısı altındaki Müslümanlar, bayramı buruk kutladı.

Hükümetin aldığı karar kapsamında yalnızca bir gün kurban kesmelerine izin verilen Müslümanlar, Kurban Bayramı'nı bugün kutlamaya başladı.

Sabah namazından sonra bayram için hazırlanmaya başlayan Müslüman Myanmarlılar, ilk olarak bayram namazında bir araya geldi. Camileri dolduran Myanmarlı Müslümanlar, namazın ardından Yangon'da kurban kesme yeri olarak belirlenen alana gitti.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 14:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35