banner39

Dünya Müslümanlarının bayram coşkusu-FOTO

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Müslümanlar bayram namazı kılmak için camilere akın etti

Genel 08.08.2013, 15:45 08.08.2013, 20:07
Dünya Müslümanlarının bayram coşkusu-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya genelindeki Müslümanlar Ramazan bayramının ilk gününde bayram namazı kılmak için camilere akın etti.

MOSKOVA'DA 100 BİN KİŞİ İLE CADDEDE BAYRAM NAMAZI

Rusya'nın başkenti Moskova'da inşaatı devam eden Merkez Camii ve çevresindeki caddeleri dolduran yüz bine yakın Müslüman Ramazan Bayram'ını coşku ile kutladı. Tatar, Çeçen, İnguş, Dağıstanlı ve diğer Müslümanların yanı sıra Rusya'ya çalışmaya gelen Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri vatandaşları da bayram namazında bir araya geldi.

Polisin helikopter destekli yoğun güvenlik önlemi aldığı namaz, Rusya devlet televizyonu Birinci Kanal tarafından canlı yayınlandı. Başkent Moskova'da bulunan diğer beş cami ve bayram için açılan alanlarla birlikte toplam namaza iştirak eden sayısının 200 bini geçtiği belirtiliyor.

MOSKOVA BELEDİYESİ'NDEN BAYRAM NAMAZI DESTEĞİ

Sabah erken saatlerde camilerde yer bulabilmek için koşturan inananlar trafiğin kilitlenmesine neden oldu. Moskova belediyesi ses sistemi ve seyyar tuvaletlerle Bayram Namazı kılmaya gelenlere yardımcı oldu.

KIRGIZİSTAN'DA BAYRAM NAMAZI İÇİN BİR ARAYA GELEN MÜSLÜMANLAR İSTİKRAR VE BARIŞ İÇİN DUA ETTİ

Kırgızistan'da bayram namazı için bir araya gelen Müslümanlar, ülkenin istikrarı, kalkınması ve halkın barış içinde yaşaması amacıyla dua etti. 

Kırgızistan genelinde havanın açık ve güneşli olması nedeni ile Müslümanlar cami avlusu ve kent meydanlarında düzenlenen yerlerde de namazlarını eda etti. Başkent Bişkek ve güney bölgesinin merkez kenti Oş'ta Müslümanlar namaz için şehir meydanlarını doldurdu.

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, bayram namazını Bişkek yakınlarındaki Araşan mahallesinde Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde kıldı. Atambayev, bayram namazının ardından şehitler mezarlığına giderek 7 Nisan olaylarında hayatlarını kaybedenlerin ruhları için Fatiha okudu.

Başbakan Cantörö Satıbaldiyev ise bürokratlar ile birlikte Oş şehri belediye binası önünde namazını eda ederken, Bişkek'te de Meclis Başkanı, Belediye Başkanı, bakanlar ve milletvekillerinden oluşan protokol onbinlerce Müslüman ile birlikte saf tuttu. Başmüftü Rahmetullah Egemberdiyev'in imamlığında kılınan namazın ardından avuçlar açılarak dua edildi. Namazın ardından Kırgızistan halkı birbirleriyle bayramlaştı.

KAZAKİSTAN'DA HALK CAMİLERE SIĞMADI

Kazakistan'da Ramazan bayramı coşkusu sokaklara taştı. Binlerce Kazak, sabahın erken saatlerinde Bayram namazı kılmak için camilere akın etti.

Camilere sığmayan vatandaşlar yanlarında getirdikleri seccadelerini cami avlusuna ve sokaklara açarak namazlarını eda etti. Namazların kılınmasının ardından vatandaşlar cami avlusunda birbirleri ile bayramlaştı.

Eski başkent Almatı'da özellikle Merkez Cami yetersiz kalınca yüzlerce kişi, namazını cami avlusunda kıldı. Açık alanları namaz için mesken eden insanlar, namazın akabinde getirilen tekbirlere eşlik etti ve okunan Kur-an'ı Kerim'i dinledi. Namazın ve tekbirlerin ardından eller açılıp dualar edildi.

ÇİN, RAMAZAN BAYRAMI'NA MERHABA DEDİ

1,3 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de yaşayan Müslümanlar Ramazan Bayramı'na merhaba dedi. Resmi rakamlara göre 20 milyon Müslüman'ın yaşadığı Çin'deki camiler Bayram namazı için doldu taştı. Büyük bir coşkunun yaşandığı yerlerin başında Çin'in başkenti Pekin'deki tarihi Niujie Camisi geliyor.

220 bin Müslüman'ın yaşadığı başkentteki diğer camiler gibi Niujie ve çevresi Ramazan Bayramı'na hazırlandı. Bayram nedeniyle cami ve çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Halk bayram alışverişi yaptı.

Bayram namazını kılmak için abdest alan Müslümanlar güneşe ve sıcak havaya rağmen cami ve avlusunu doldurdu. Müslümanlar buradaki Ramazan fıtır sadakası kutusuna da fitrelerini bıraktı. Cami avlusunda da sağlık görevlileri hazır bekletildi.

Erken saatlerde camiye gelen Müslümanlar namazı beklemeye başladı. Yoğun kalabalık nedeniyle cami ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Müslüman olmayanların caminin avlusuna girmesine müsaade edilmedi. Normal zamanlarda da caminin içine Müslüman olmayanlar alınmıyor.

6 bin metrekare alana sahip Niujie Camisi, 996 senesinde Liao Hanedanlığı döneminde inşa edildi ve birkaç defa restorasyona uğradı. Niujie çevresindeki dükkânında yılda bir kere hazırladığı Ramazan'a has etli sulu yemeğini müşterilerine büyük mutlulukla satan Zhang adlı Çinli Müslüman da bayramda satışlarından çok memnun olduğunu söyledi.

1988 tarihinde koruma altına alınan ve Abdülhamit'in yaptırdığı Hamidiye Üniversitesi'ni de içinde barındıran Niujie Camisi, yerli ve yabancı turistler tarafından da ziyaret ediliyor.

56 farklı etnik azınlığın bulunduğu Çin'de 10 grup İslam dinine mensup. Ülkenin bazı yerlerinde Ramazan dün başlamıştı.

KİEV'DEKİ MÜSLÜMANLAR, BAYRAM NAMAZINI FUAR MERKEZİNDE KILDI

Ramazan Bayramı, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de de coşku ile kutlanıyor. Kiev'deki gurbetçiler, bu yıl da bayram namazını kılmak için ülkenin önde gelen fuar merkezlerinden Kiev Expo Plaza'yı kiraladı.

Fuar merkezi, Ukrayna'daki Müslümanların bayram namazlarını kılmaları için Kiev İslam Enstitüsü tarafından hazır hale getirildi. Bayram namazı öncesinde enstitü görevlisi Fatih Akdeniz sohbet etti.

Fuar merkezi içerisinde namaz için düzenlenen bölümde yaklaşık 800 kişi saf tutu.

Bayram namazı akabinde cemaat teşrik tekbirleri getirdi. İlahi ve Kur'an tilaveti akabinde eller dua için açıldı. Ardından bayramlaşma merasimi gerçekleşti. Fuar merkezindeki ilk bayramlaşmadan sonra cemaat, değişik adreslerdeki toplu kahvaltı programlarına katılmak için fuar merkezinden ayrıldı.

AFGANİSTAN'DA HALK CAMİLERE AKIN ETTİ 

Afganistan'da Yüksek Mahkeme'nin ilanıyla Ramazan Bayramı bugün başladı. Vatandaşlar bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Peygamber Efendimiz'in (s.a.s.) sünnetine ittiba ederek sabah kahvaltılarını yapan vatandaşlar, en temiz ve güzel elbiselerini giyip güzel kokular sürerek tekbirlerle camilerin yolunu tuttu.

Bayram namazının ardından verilen hutbelerde, Ramazan ayındaki ibadetlerin kabulü, ülkenin iç barışı ve İslam ümmetinin birliği için dua edildi. Müslümanlar, namazın ardından kucaklaşarak bayramlaştı.

KADINLAR ZİYARETLERİNİ BAYRAMDAN SONRA 2 GÜN DAHA SÜRDÜRÜYOR

Afgan halkı, 3 günlük bayram tatilinde, Türkiye'de olduğu gibi kendilerinden yaşça büyük dost ve akrabalarını ziyaret ediyor. El öpen çocuklara harçlık ve hediyeler veriliyor. Kadınlar ise bayram ziyaretlerini bayramdan sonra 2 gün daha sürdürüyor. Bayram günleri, her yaştan Afgan için büyük bir mutluluk ve neşe kaynağı.

TAYLAND'DA BAYRAM COŞKUSU

65 milyonluk nüfusunun yüzde 92'sini Budistlerin oluşturduğu Tayland'da Müslümanlar Ramazan bayramı neşesi yaşıyor.

Tayland'daki 8 milyona yakın Müslüman, Bayram namazı için camileri sabahın erken saatlerinden itibaren doldurdu. Ülkede Türkiye'deki bayram namazlarından farklı olarak erkeklerle beraber tüm aile bireyleri de camiye geliyor. Tayland'da bayanlar da bayram namazı kılıyor.

Bayram namazı kılmak için gelenlerin camilere sığmamasından dolayı birçok kişi dışarıda kılıyor. Taylandlılar, sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan tekbirlerle bayram namazı kılmaya gidiyor. Bayram namazı saatinin, trafiğiyle ünlü Bangkok'ta yoğunluğun en az hissedildiği zaman olan Perşembe sabahına denk gelmesine rağmen camiler etrafındaki yoğunluk dikkat çekiyor.

Bayram namazının ardından Müslümanlar aileleri ve sevdikleriyle bayramlaşmak için camiden ayrıldı. Bayram sabahı için hazırlanıp getirilen meyve ve tatlılar, bayramlaşmalardan sonra herkese ikram edildi. Çocuklar için de önceden alınan balonlar ve oyuncaklar hediye edildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?