banner15

Dünyada 12 milyon vatansız var

Milyonlarca Arakan Müslümanının da aralarında bulunduğu vatansızlar, en temel insan haklarından mahrum kalıyor, çocukları da vatansız dünyaya geldiği için sorun büyüyor

Dünyada 12 milyon vatansız var

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler, dünya çapında 12 milyon kişinin hiçbir ülkenin vatandaşı olmadığını ve bu yüzden temel insan haklarından mahrum kaldıkları uyarısında bulundu.

BBC'nin haberine göre, BM daha çok sayıda ülkenin vatansız insanlarla ilgili iki anlaşmaya imza koymasını istedi. Vatansız kişilerin, çocuklarının da vatansız olarak doğması nedeniyle sorunun daha da büyüdüğü kaydedildi.

Sorunun özellikle, Güneydoğu Asya, Orta Asya, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da yaygın olduğu belirtildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, 'Bu insanlar acil yardıma ihtiyaç duyuyorlar, çünkü hukuki anlamda, kâbusa benzeyen bir arafta kalmışlık yaşıyorlar' dedi.

Guterres, 'insanların kendi yaşadıkları sıkıntıların yanı sıra, bir grup insanın kuşaklar boyunca ötekileştirilmesi, yaşadıkları toplumlarda büyük bir baskı oluşturuyor ve zaman zaman çatışmalara da yol açıyor' diye konuştu.

Vatansızlar, mülk edinmek, banka hesabı açmak, yasal olarak evlenmek ve çocuklarını nüfusa geçirmek gibi alanlarda sorunlar yaşayabiliyor.

Hatta bazıları, kim oldukları ya da nereden geldiklerini kanıtlayamadıkları için uzun süre gözaltında tutulabiliyor.

ARAKAN MÜSLÜMANLARI İLK SIRADA

1954 yılında Vatansız Kişilerin Statüsü Antlaşması'nın imzalanması ile ilk kez Birleşmiş Milletler'in (BM) vatansızlar konusunda bir metin hazırlamıştı. 1961 yılında ise Vatansızlığın Azaltılmasına İlişkin Sözleşme metni imzalandı. Ancak Hammarberg'e göre 1961 Sözleşmesi'nin 50. yılında dahi pek çok kişinin vatansız olarak yaşamaya devam ediyor. 

Vatansız insanlara, temel insan haklarının tanınmasını öngören 1954 tarihli anlaşmaya sadece 66 ülke imza attı. 1961 tarihli Vatansızlığın Azaltılması Konusunda Sözleşme ise sadece 38 ülke tarafından imzalandı.

Eski Sovyetler Birliği ve Yugoslavya'da olduğu gibi ülkelerin bölünmesi, ya da Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde olduğu gibi sömürgeci güçlerin çekilmesiyle yeni ülkelerin oluşması vatansız olunmasına başlıca nedenler olarak gösteriliyor.

Vatansız halklar arasında, Birmanya'daki Rohingyalar (Arakan Müslümanları), Tayland'ın dağlık kesimlerindeki bazı kabileler, Avrupa'daki bazı çingeneler ve Körfez ülkelerindeki Bedeviler bulunuyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verilerine göre Avrupa'da 589 bin vatansız var. Doğum belgesine, kimlik kartına, pasaporta veya diğer belgelere sahip olmayan vatansızlar; eğitim, sağlık, sosyal yardım ve oy kullanma hakkından mahrum bırakılıyor, seyahat etme veya yasal çalışma hakkından da yararlanamıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 07:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35