Dünyada 36 milyon köle var

Araştırmalara göre dünya genelinde 36 milyon kişi zorla çalıştırılarak, fuhşa zorlanarak, borçlandırılarak ya da insan kaçakçılarının eline düşerek köle gibi yaşıyor

Dünyada 36 milyon köle var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyada yaklaşık 36 milyon kişi, köle olarak yaşıyor. 

Merkezi Avustralya'nın Perth kentinde bulunan Walk Free örgütü, yayımladığı "Küresel Kölelik Endeksi"nde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5'inin zorla çalıştırılarak, fuhşa zorlanarak, borçlandırılarak ya da insan kaçakçılarının eline düşerek hayatlarını köle olarak sürdürdüğüne dikkati çekti. 

Örgüt, araştırmanın yapıldığı 167 ülkenin tamamında köleliğin var olduğunu ancak en yüksek rakamlara Hindistan'da rastlandığını belirtti.

Rapora göre, 14 milyon kişinin köle olarak yaşadığı Hindistan'ı 3 milyon kişiyle Çin izliyor. Pakistan, Özbekistan ve Rusya da köleliğin en fazla rastlandığı ilk beş ülke arasında yer alıyor. 

Köle olarak çalıştırılanlar arasında çok sayıda çocuğun da bulunduğuna işaret edilen raporda, zorla çalıştırılan ve fuhşa zorlanan kölelerin en çok Afrika ve Asya ülkelerinde yaşadığı kaydedildi.  

Köleliğin sona erdirilmesi için çaba harcayan Walk Free örgütü, bu amaca ulaşılması için uluslararası işbirliğinin büyük önem taşıdığını da vurguladı. 

Örgüt, raporunda hükümetlere insan kaçakçılarına ve köle çalıştıran şirketlere verilen cezaları artırmaları çağrısında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 10:54
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET
MEHMET - 6 yıl Önce

ÜLKEMİZDE İNSANLARIN %96 KREDİKARTI BORÇLUSU AMERİKADA BÜTÜN SERVET HALKIN &2 SİNİN ELİNDE ANLAYACAĞINIZ DÜNYA NÜFUSUNUN ÇOĞU KAPİTALİZM KÖLESİ

banner39