banner39

Dünyada aç insan sayısı azaldı

Dünyada açlık felaketi yaşayan insan sayısı 1 Milyardan 925 Milyona düştü

Genel 15.09.2010, 15:07 15.09.2010, 15:07
Dünyada aç insan sayısı azaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Onbeş yıldan bu yana ilk defa dünyada açlık felaketi yaşayan insan sayısında azalma görüldü. Aç insan sayısı böylece 1 Milyardan 925 Milyona düştü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre açlık felaketinde görülen gerileme, politikanın düzelmesinden değil, tarımdaki hasılatların artışından dolayı gerçekleşti.

İtalya’da 2010 yılında yapılan zirvede 2015 yılına kadar açlık felaketi yaşayan insan sayısının yarı yarıya azaltılması hedeflenmişti. Önümüzdeki haftalarda New York’ta yapılacak bir toplantıyla şimdiye kadar yapılan çalışmalar değerlendirilecek.

Dünya Gıda Örgütü, devletlerin konuya ilgisiz kalmasıyla mücadele etmeye devam ediyor. Roma’da asılan bir afişte felaketin ciddiyetine dikkat çekmek için ‘mad as hell’ (cehennem gibi öfkeli) ifadesi kullanıldı.

İlk defa olarak 15 yıldan beri aç insan sayısının 1 Milyardan 925 Milyona düşmesini olumlu bulduklarını belirten Dünya Gıda Teşkilatı Genel Müdürü Jacques Diouf, ancak bunun yeterli olmadığını 1 Milyara yakın insanın dünyada açlık felaketi yaşamasının kabul edilemez olduğunu, her altı saniyede bir çocuğun yetersiz beslenmeden öldüğünü ve bunun büyük bir trajedi ve skandal olduğunu söyledi.

Dünya Gıda Örgütü’nün raporunda Haiti’de yaşanan deprem, Rusya’da yangın ve Pakistan’daki sel felaketi gözönüne alınmadı. İnsanların gıda teminine bu felaketlerin büyük oranda etki edeceği tahmin ediliyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?