banner15

Dünyada barış azalıyor; çatışmalar artıyor

Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün 2016 Küresel Barış Endeksi dünyada barışın daha da gerilediğini ortaya koyuyor. Türkiye, barış ortamının en fazla bozulma gösterdiği ülkeler arasında sıralandı.

Dünyada barış azalıyor; çatışmalar artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü, 2016 yılı Küresel Barış Endeksi'ni açıkladı. Barışın giderek azaldığına ve küresel eşitsizliğin arttığına dikkat çekilen raporda dünyada şiddet yaratmak ve şiddeti sürdürmek için büyük kaynaklar ayrılırken barışa çok az yatırım yapıldığına dikkat çekildi. Rapora göre şiddetin küresel ekonomiye maliyeti ise 13 trilyon 600 milyar dolar.

163 ülkedeki durumun mercek altına alındığı raporda, dünyada barış ortamının 81 ülkede geliştiği, 79 ülkede kötüleştiği, ancak kötüleşmelerin daha büyük boyutta olması nedeniyle küresel çapta gerileme olduğu belirtildi. Küresel durumdaki kötüleşmeye özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelerin neden olduğu, terör ve siyasi istikrarsızlığın en büyük gerilemeye yol açtığı kaydedildi.

İZLANDA BİRİNCİ, SURİYE SONUNCU

Rapora göre, dünyanın en barış içindeki ülkesi İzlanda. İzlanda'yı Danimarka ve Avusturya izliyor. Barış içindeki ülkeler listesinin en altında ise Suriye bulunuyor. Suriye'nin ardından Güney Sudan, Irak, Afganistan ve Somali geliyor. Barışta en büyük ilerlemeyi kaydeden ülkeler Panama, Tayland ve Sri Lanka olarak sıralanırken, rapora göre en büyük gerilemeler Yemen, Ukrayna ve Türkiye'de kaydedildi.

Japonya 'çok yüksek', Almanya, İspanya, İtalya, Fransa 'yüksek', ABD, Yunanistan ve Orta Asya ülkeleri 'orta', Türkiye,İran, Hindistan 'düşük' ve Rusya, Suriye, Irak 'çok düşük' ülkeler arasında gösteriliyor.

TERÖR KATLANARAK ARTIYOR

Terör kaynaklı ölümlerde bir önceki yıla göre yüzde 80'lik artış yaşandığı belirtilen raporda terör saldırısına hedef olmayan ülke sayısı sadece 69 olarak kaydedildi. Terör eylemleri sonucu 500'den fazla kişinin öldüğü ülke sayısı 5'ten 11'e yükseldi.

Rapora göre, dünya çapında terör eylemlerinin sayısı 2011 yılına göre üçe katlandı. Terör faaliyetlerinin beş ülkede odaklandığı belirtilerek, bu ülkeler Irak, Nijerya, Afganistan, Pakistan ve Suriye olarak sayıldı. Raporda 2014 yılında terör kaynaklı ölümlerin yüzde 78'inin bu beş ülkede kaydedildiğine dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 21:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48