banner39

Dünyada diş fırçasından çok cep telefonu

Alman bilgisayar programlama şirketi SAP tarafından yapılan tahmini hesaplara göre bir günde doğan çocuk sayısının iki katı fazla akıllı telefon (smartphone) satılıyor ve cep telefonu sayısı diş fırçası sayısını geçti.

Genel 24.05.2012, 12:57 24.05.2012, 12:57
Dünyada diş fırçasından çok cep telefonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın dev yazılım şirketi SAP'nin Mannheim'da yapılan yıllık kurultayında şirket genel müdür yardımcısı Bill McDermott, dünya genelindeki cep telefonu kullanımı hakkında ilginç açıklamalar yaptı.

Dünya genelindeki cep telefon sayısı diş fırçası sayısını geçti ve her gün doğan bebek sayısından fazla 'smartphone' adı verilen akıllı cep telefonlarından satılıyor. McDermott, cep telefonları rakamlarıyla birlikte sanal dünyadaki bilgi akışıyla ilgili de dikkat çekici rakamlar verdi.

Geçen yıl internet üzerinden sosyal ağlarda yapılan bilgi alış verişinin toplamı 1,6 trilyon Gigabyt'ı buldu. McDermott, bu bilgilerin kitap olarak basılması halinde üstüste dizilen kitapların oluşturduğu mesafenin Dünya ile Pluto gezegeni arasındaki mesafeyi 30'a katladığını söyledi.

SAP, yıllık genel kurultayında bu sene, yeni geliştirdiği 'gerçek zaman teknolojisi' Hana'yı kutluyor. Hana sayesinde çok büyük miktardaki bilgi işlemleri, karışık hesaplar bilgisayarın hard diskine kayıt gerektirmeden ana bellek üzerinden yapılabilecek. Bazı bilgi işlem türlerinin bu sayede günlerce yerine birkaç saniyede halledilmesi sağlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?