Dünyada gerilerken, Rus ve Alman silah satışları arttı

Dünya genelinde geçen yıl silah satışları gerileme gösterirken, Rusya, İsviçre ve Almanya'nın silah satışları arttı. Türkiye de ilk yüz ülke arasında bulunuyor.

Gündem 14.12.2015, 10:46 14.12.2015, 10:46
Dünyada gerilerken, Rus ve Alman silah satışları arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan barış araştırmaları kurumu Sipri'nin bildirdiğine göre geçen yıl da dördüncü kez dünyadaki silah satışlarında küçük bir azalma görüldü. 2014'de bir yıl öncesine oranla yüzde 1,5 daha az olmak üzere toplam 401 milyar Dolarlık silah satışı yapıldı.

Genelde bir gerileme görülmesine rağmen Rusya'nın silah satışları geçen yıl bir yıl öncesine oranla önemli ölçüde arttı. Sipri'nin verilerine göre 2014'te Rusya'nın silah satışları bir yıl öncesine göre yüzde 48 yükseldi.

Sipri uzmanlarından Siemon Wezeman, Rus şirketlerin ulusal silah ihtiyacını gidermekte ve ihracatta önemli bir paya sahip olduklarını belirtti. Dünya genelindeki sıralamada ilk yüz arasında yeralan Rus silah üreticilerinin sayısı 9'dan 11'e yükseldi.

Ukrayna'nın silah satışlarının da 2013'e göre geçen yıl büyük oranda azaldığı görüldü. Araştırmacılar Rusya ile yaşanan gerginliğin ve Ukrayna para biriminin değer kaybetmesinin buna neden olduğunu bildirdiler.

Öncelikle Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinin 2014'te daha az silah sattıkları gözlemlendi. Batı Avrupanın toplam satışları yüzde 7,4 azalırken, İsviçre ve Almanya'nın satışları geçen yıl, bir yıl öncesine göre artış gösterdi. Alman sanayi devi ThyssenKrupp'un cirosunun büyük oranda artırmasının bunda büyük rol oynadığı belirtildi.

ABD, dünya genelindeki silah satışlarında birinciliğini korumaya devam ediyor. İlk yüz arasındaki silah şirketlerinden 38'i Amerikan şirketleri. Bunlardan 7'si geçen yıl ilk on arasındaydı. Birinci sırada Lockheed Martin isimli Amerikan şirketi yeralıyor. Geçen yılki cirosu 37,5 milyar Doları buldu. Çin'in silah satışlarıyla ilgili kesin rakamlar elde edilemediğinden tam olarak hangi durumda olduğu belirlenemiyor.

TÜRKİYE DE İLK YÜZE GİRDİ

Geçen yıl ikinci bir Türk silah şirketi daha ilk yüze girmeyi başardı. Aselsan ilk yüz arasında 73'üncü sırada iken Türkish Aerospace Industries TAI, ilk yüze girerek 89. sırada yeraldı. Sipri uzmanları Türkiye'de silah sanayiinin içerdeki ihtiyacın artmasından dolayı büyüdüğünü belirttiler.

2005 yılı ile kıyaslandığında geçen yıl Aselsan'ın satışları üç kat artarken, TAI'nin satışları 11 kat arttı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?