banner15

Dünyada mülteci sayısı 50 milyonu aştı

Birlemiş Milletler mülteciler Yüksek Komiserliği, dünya genelinde 50 milyondan fazla mülteci olduğunu açıkladı. Bu rakam, 2. Dünya Savaşından bu yana tespit edilen en yüksek mülteci sayısı olduğu belirtildi

Dünyada mülteci sayısı 50 milyonu aştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), geçen yıl dünyada 50 milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. Bu, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en yüksek sayı.

Suriye ve Güney Sudan gibi krizlerin yaşandığı bölgelerden kaçan 50 milyon kişinin yarısı çocuk. Yıllık Küresel İstatistikler raporunu açıklayan BMMYK Temsilcisi Antonio Guterres, "Dünya çapında mültecilerin sayısında devasa bir artışla karşı karşıyayız" dedi.

Evlerinden ayrılmak zorunda kalan insanların sayısı, geçen yıla göre altı milyon artarak 51 milyon 200 bine ulaştı. 16 milyon 700 bin kişi başka ülkelere sığındı, 33 milyon 300 bin kişi ise kendi ülkeleri içinde yer değiştirdi ve bir milyon 200 bin kişi de sığınma taleplerinin cevap bulmasını bekliyor.

BMMYK, bu yılki artışın iki buçuk milyonunun, Suriye'de devam eden çatışmalardan kaçanlar olduğunu aktardı. 2013 yılında, toplamda yaklaşık üç milyon Suriyeli Lübnan, Türkiye, Irak ve Ürdün sınırlarını aştı. Altı buçuk milyon Suriyeli de ülkeleri içinde yer değiştirdi.

BMMYK bünyesindeki 11 milyon 700 bin mültecinin yüzde 53'ünün Afganistan, Somali ve Suriye uyruklulardan oluştuğu açıklandı.

"Hiç bitmeyen savaşın ve önlenemeyen çatışmaların muazzam zararını görüyoruz" diyen Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin dünyadaki pek çok krizde tepkisiz kaldığını söyledi.

MÜLTECİLERİN ÇOĞU GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE

Antonio Guterres, Batılı ülkelerin aklında sığınmacıların asıl hedefinin korunmak değil daha iyi bir hayata ulaşmak olduğuna dair bir yanılgı olduğunu söyledi.

Guerres, "Mültecilerin kuzeye doğru kaçtığı sanılıyor ancak gerçekte dünyadaki mültecilerin yüzde 86'sı gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor" dedi.

BMMYK, geçen yıl 25 bin 300 çocuğun yanlarında kimse olmadan sığınma talebinde bulunduğunu söyledi.

Göç yollarında yalnız başlarına görülen çocukların sayısına dikkat çeken Guterres, "Kimsesi olmayan çocukları her yerde görüyoruz. Akdeniz ve Karayipler yoluyla ABD'ye, Afganistan yoluyla İran, Türkiye ve Avrupa'ya geçiyorlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48