banner15

Dünyada paralı asker piyasası büyüyor

BM tarafından verilen bilgiye göre dünyada paralı asker işi giderek artıyor, her yıl yüzde 7,4 oranında büyüyor.

Dünyada paralı asker piyasası büyüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paralı askerlerin kullanımı dünya genelinde giderek artıyor. BM tarafından verilen bilgiye göre bu piyasadaki ticaret her yıl yüzde 7,4 oranında gelişme gösteriyor. BM paralı asker uzmanı Anton Katz, her yıl dünya genelindeki paralı asker cirosunun yaklaşık 244 milyar Avroyu bulduğunu tahmin ediyor.

BM Genel Kurulu Komisyonuna bilgi veren Katz, paralı asker faaliyetlerinin birçoğunun yasal olmasına rağmen birçok ülkede görülen gelişmelere bakıldığında, tehlike oluşturduklarının gözlendiğini söyledi.

Dünyada paralı asker için en fazla para harcayan ABD ve her yıl paralı asker çalıştıran şirketlere 138 milyar Dolar veriyor. ABD'nin yalnızca 2012'de Irak ve Afganistan'da çalıştırdığı paralı askerler için 44 milyar Dolar verdiği bildirildi.

BM DE PARALI ASKER KULLANIYOR

Katz'ın hazırladığı rapora göre Fildişi'nde ve Libya'da Kaddafi zamanında da paralı asker kullanılmış. Bunlarında dışında Somali sahillerinde korsanlardan korunmak için kullanılan paralı asker sayısının giderek arttığı bildirildi. Sadece bu bölgede paralı asker kullanarak güvenlik sağlayan 140 şirket bulunuyor.

BM de bu tür özel şirketlere iş veriyor. Katz'ın raporunda paralı askerlerin kullanımının kontrolü ile ilgili ortak standartlar belirlenmediği takdirde, BM'nin itibarının zedelenebileceği uyarısı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48