Dünyanın en büyük ikinci projesi

Başbakan Erdoğan'ın 'çılgın projesi' Kanal İstanbul, dünyanın en pahalılarıyla yarışacak. Manş Tüneli, Hong Kong Havalimanı gibi mega projeleri geride bırakan Kanal İstanbul'u yalnızca Gotthard Tüneli geçiyor.

Genel 28.04.2011, 11:48 28.04.2011, 11:53
Dünyanın en büyük ikinci projesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın projesi 'Kanal İstanbul', eğer gerçekleşirse dünyanın yatırım maliyeti en yüksek projeleri arasına girecek.

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım proje bedelinin 20 milyar lira olacağını söylerken, sektör uzmanları bu rakamın en düşük maliyet olacağını, köprü ve havalimanı ile yatırım tutarının 50 milyar doları bulabileceğini belirtiyor.

Habertürk gazetesinin haberine göre, bu rakamla Kanal İstanbul doğanın değiştirilerek yapıldığı suni projeler arasında İsviçre'de halen süren Gotthard Tüneli'nden sonra ikinci sırada yer alacak. 2017'de bitmesi planlanan Gotthard Tüneli, 57 kilometre uzunluğunda olacak. Çevre yatırımlarıyla birlikte 100 milyar dolara mal olması beklenen tünelde 2 bin 500 kişi çalışıyor.

Yine dünyanın en büyük projeleri arasında sayılan Manş Tüneli, 1991'de tamamlandı ve 20 milyar dolar harcandı. İngiltere ve Fransa'yı birbirine bağlayan tünelin uzunluğu 50 kilometre.

Kanal İstanbul kapsamında öngörülen havalimanı gibi denizin üzeri doldurularak yapılan Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nın maliyeti de 20 milyar dolar oldu. İnşaatı 6 yıl süren ve 1998'de açılan havalimanının yapımında 14 bin kişi çalıştı.

En büyükler arasında yer alan bir diğer proje de Dubai'nin 'Dünya Adaları.' 200 adadan oluşuyor, büyüklükleri 14 bin ile 42 bin metrekare arasında değişiyor. Proje 14 milyar dolara maloldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?