banner15

Dünyanın en değerli şirketi artık Apple

iPhone ve iPad üreticisi Apple, enerji devi Exxon Mobil'in tahtını devralarak borsalarda zirveye yerleşti. Böylece dünyanın en değerli şirketi artık Apple oldu.

Dünyanın en değerli şirketi artık Apple

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Kaliforniyalı bilgisayar ve elektronik şirketi Apple başarıya ve piyasadaki lider konumuna alıştı. Zira şirketin son yıllarda piyasaya çıkardığı iPhone ve iPad modelleri tüm dünyada büyük rağbet görüyor. Apple firması borsada ezeli rakibi Microsoft'u 2010 mayısında geride bırakmış ve teknoloji devleri arasında ilk sıraya yerleşmişti. Ancak yine de zirvenin sahibi enerji devi Exxon Mobile'i geriden takip ediyordu.

Deutsche Welle'in haberine göre, Wall Street'te son günlerde yaşanan çalkantıların ardından durum değişti ve piyasa değeri 337 milyar dolara ulaşan Apple, az farkla, piyasa değeri 331 milyar dolar olan Exxon Mobile'in tahtını elinden aldı.

Apple'in Exxon'un tahtını devirmesi, firmanın hâlihazırdaki Ceo'su Steve Jobs'un 14 yıl önce iflasın eşiğinden kurtardığı şirketin olağanüstü değişimini bir kez daha gözler önüne serdi. 2001 yılında iPod ile başlayan ürünleriyle Apple, önce dijital müzik pazarını, ardından iPhone ile cep telefonu pazarını ele geçirdi. Bununla da kalmayarak Apple iPad ile tablet bilgisayar alanında adeta devrim yaptı.

Apple'in hisseleri geçtiğimiz yıllarda çok hızlı bir biçimde değer kazandı. Bu hisseler bundan 10 yıl önce 10 dolardan da az bir değerdeydi. 2007 ilkbaharında Apple hisseleri 100 dolara ulaştı. Firma birkaç hafta sonra iPhone'u piyasaya sürdü ve aynı yılın yaz aylarında Apple hisseleri 150 dolara, yıl bitmeden ise 200 dolara ulaştı.

Finans piyasaları şu günlerde çalkalanırken Apple hisseleri 363 dolardan işlem görüyor.

Apple bugünlerde bir başka zaferi daha yaşadı. Nisan ayından bu yana süren hukuk mücadelesinde rakibi Samsung'a karşı ilk raundu kazandı. iPad ve iPhone benzerliği nedeniyle Apple, Düsseldorf Mahkemesi'nden çıkarttığı ihtiyati tedbir kararı ile Samsung'un son modeli Galaxy Tab 10.1'in Avrupa'daki satışlarını durdurttu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 09:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35