banner39

banner35

Dünyanın en zengin Arapları

Arap dünyasının en zengin isimleri milyarlarca dolarlık servet sahibi... Listenin çoğunluğunu Suudiler oluşturuyor

Genel 17.12.2012, 14:58 17.12.2012, 14:58
Dünyanın en zengin Arapları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın en zengin 50 Arap girişimcisinin listesi açıklandı. 

Listeye göre en zenginler sıralamasının tepesinde Suudi prens Velid Bin Talal El Suud yer alıyor. Yaklaşık 26.6 milyar dolarlık serveti olduğu tahmin edilen Suudi prens, finans hizmetleri, gayrimenkul, otelcilik, havacılık, petrokimya, medya ve yayıncılık, eğlence, sağlık ve eğitim gibi farklı alanlarda iş yapan şirketlerin sahibi; çeşitli Afrika ülkelerinde yatırımları bulunuyor. Suudi prens Twitter'a yaptığı 300 milyon dolarlık yatırımla şirket hisselerinin yüzde 4'ünün de sahibi.

En zengin Arap listesinin 2.sırasında, Körfez'in köklü şirketlerinden Olayan ailesi var.
12.9 milyar dolarlık tahmini serveti olan aile Credit Suisse gibi çeşitli çokuluslu şirketin hisse ortağı, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve tabii ki Orta Doğu'da 50'den fazla şirket sahibi. 1947 yılında kurulan aile şirket bölgenin en büyük sigorta firması, Suudi Arabistan'ın ilk elektrik ve ilk kamu gaz şirketinin geliştirilmesinde kilit rol oynadı. Şirket bugün kurucusu Süleyman Olayan'ın dört çocuğu tarafından yönetiliyor.

Listede 3 numara olan Muhammed Al Amudi de Suudi bir işadamı. Tahmini serveti 11.5 milyar olar olan 67 yaşındaki Amudi'nin babası Yemenli ve annesi ise Etiyopyalı.. 1965 yılında Suudi Arabistan'a göç eden ve Suudi vatandaşı olan Amudi'nin İsveç ve Etiyopya'da büyük yatırımları bulunuyor. İşadamının ana yatırım alanları inşaat ve gayrimenkul...

En zengin Araplar listesinde Mısırlı Kıpti Saviris Ailesi dördüncü, Kuveytli Harafi Ailesi beşinci, Suudi Bin Ladin Ailesi altıncı, Filistin asıllı Lübnanlı işadamı Said Huri yedinci sırada. İlk onda son üç sırayı Suudi Muhammed El Cabir, Dubai merkezli finans devi Maşrekbank'ın sahibi Abdulaziz El Gurair ve Bahreynli Kano Ailesi alıyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?