banner39

Dünyanın göç HARİTASI

İç hareketliliğin en çok yaşandığı ülkeler içinde Türkiye de yer alıyor. En çok göç alan şehirlerin başında İstanbul da var

Genel 08.01.2014, 12:14 08.01.2014, 12:17
Dünyanın göç HARİTASI

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 1 milyar kayıtlı aboneye sahip olan Facebook dünyanın göç haritasını çıkardı. İç hareketliliğin en çok yaşandığı ülkelerin içinde Türkiye de yer alırken gelirken; En çok göç alan şehirlerin başında İstanbul da vardı.

 Facebook Science ekibinin bir süredir üzerinde çalıştığı harita ortaya çıktı. Kullanıcıların Facebook'taki şehirlere göre belirlenen göç haritası dünyadaki nüfusun nerelere göç etmeyi tercih ettiğini ortaya koydu. Bu göçlerde finansal sıkıntılar, savaşlar, doğal felaketler veya tamamen insiyatifle alınan kararlar etkili oluyor.

Facebook Science ekibinin paylaştığı haritada en çarpıcı nokta ise Türkiye'yle ilgili. İstanbul'un fazlaca göç aldığını gösteren haritaya göre İstanbul en çok Türkiye içinden göç alıyor. Yurtdışından ise Türkiye'ye en çok göç eden ülkeler arasında Bulgaristan, Bosna Hersek ve Makedonya yer alıyor.Güney Asya'ya indiğimizde ise tablo biraz değişiyor. Bangkok, Bangladeş ve Mumbai gibi bölgelerin yoğun göç aldığı dikkat çekerken Batı Afrika'da ise göçler Nijerya üzerinde yoğunlaşıyor.

Küba'da yaşayanların büyük bölümü Miami'ye gitmeyi tercih ederken, Meksika'da ikamet edenler ise Chicago, Houston, Dallas ve Los Angeles'a gitmeyi yeğliyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?