Dünyanın yüzde 10'u okuma yazma bilmiyor

7 milyar olduğu tahmin edilen dünya nüfusunun 773 milyonu okuma yazma bilmiyor

Dünyanın yüzde 10'u okuma yazma bilmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Dünya genelinde 773 milyon yetişkin ve genç bu mesajı okuyamayacak, çünkü onlar maalesef okuma yazmayı tam olarak öğrenememiş kişiler grubunda yer alıyor" dedi.

Ban, "8 Eylül Uluslararası Okuma Yazma Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ankara'daki BM Enformasyon Merkezi tarafından yayımlanan mesaja göre bugün dünya genelinde 773 milyon insan okuma yazma bilmiyor. Okuma yazma bilmeyenlerin üçte ikisi kadınlardan oluşuyor.

Mesajda "Dünya genelinde 773 milyon yetişkin ve genç bu mesajı okuyamayacak, çünkü onlar maalesef okuma yazmayı tam olarak öğrenememiş kişiler grubunda yer alıyor" diyen Ban, bu kişilerin iş başvurusu için gerekli olan bir formu dolduramadığını, otobüs hareket saatlerini öğrenemediğini ya da çocuklarına masal okuyamadığını belirtti.

OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN ÜÇTE İKİSİ KADIN

Ban, "Bu gruptakilerin üçte ikisini kadınlar oluşturuyor. Onlar toplumsal yaşama tam olarak katılamıyorlar" ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir bir dünyanın temelini okuryazarlığın oluşturduğunu belirten Ban, şöyle konuştu: "Okur yazarlık, insanların, sağlıklarını korumak için gerekli olan bilgiye erişmesine imkan veriyor, gelir artırıcı fırsatları genişletiyor, iklim değişikliğinin yol açtığı değişikliklere uyumu kolaylaştırıyor ve bilinçli tercih yapılması için kapıları açıyor."

"Önce Eğitim Küresel Girişimi"nin her çocuğun okula gitmesini sağlamayı amaçladığını vurgulayan Ban, "Eğitim ve okuryazarlığa yatırım yaptığımızda, insan onuruna, kalkınmaya ve barışa yatırım yapmış oluyoruz" açıklamasında bulundu.

OKUMA YAZMA BİLMEYEN ÇOCUK SAYISI 250 MİLYON

Dünya genelinde ilkokul çağında olup okuma yazma bilmeyen çocuk sayısının en az 250 milyon olduğunu, bu grubun yarısının ya okula kayıt bile yaptırmamış ya da ilkokul dördüncü sınıfa gelmeden okuldan ayrılmak zorunda kalmış çocuklardan oluştuğunu ifade eden Ban, ortaokulu tamamlamasına rağmen 200 milyon kişinin de okuma yazmayı tam olarak sökemediğini tahmin ettiklerini vurguladı.

Tüm ülkeleri eğitim ve okuryazarlığı ulusal bir öncelik olarak belirlemeye ve bu hedefleri geliştirmek için toplumun farklı kesimlerinden gruplarla ortak çalışmaya çağıran Ban, "Okuryazar oranını artırmak, milyonlarca insana kendi hayatlarını ve ortak geleceğimizi yeniden yazma fırsatı verecektir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 14:29
banner53
YORUM EKLE

banner39