banner15

Düşünce Kuruluşları İndeksi'ne Türkiye'den 29 STK

Pensilvanya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünün 2013 yılı Düşünce Kuruluşları indeksinde Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika kategorisinde 29 düşünce kuruluşuyla yer aldı

Düşünce Kuruluşları İndeksi'ne Türkiye'den 29 STK

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Düşünce kuruluşlarının sayısı bakımından Türkiye bazı Afrika ülkeleriniğn gerisinde kaldı.

Dünya çapında 6 bin 826 düşünce kuruluşu yer alırken bunların 1984’ü Kuzey Amerika’da, 1818’i Avrupa’da, 1201’i Asya’da, 662’si Orta ve Güney Amerika’da, 612’si ise Sahra-altı Afrika’da faaliyet gösteriyor.

Pensilvanya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünün yayınladığı 2013 yılı Düşünce Kuruluşları indeksinde kurumlar değişik katagorilerde değerlemdirildiler.

Üniversitenin Düşünce Kuruluşları ve Sivil Toplumlar Programı, 2006 yılından beri dünya çapında etkin düşünce kuruluşlarının indeksi üzerinde çalışıyor. Program, en son 2013 yılı düşünce kuruluşlarının dünya haritasını yayınladı. Dünya çapında açık duyuru yaparak ve bazı kurum, gazeteci, akademisyenlerden yardım alarak düşünce kuruluşlarının indeksini hazırladığını duyuran Program, değerlendirme ve listelerin oluşturulması sürecinde uzman kadrosundan ve bazı düşünce kuruluşlarından yardım aldığını açıkladı.

Buna göre dünya çapında 6 bin 826 düşünce kuruluşu yer alırken bunların 1984’ü Kuzey Amerika’da, 1818’i Avrupa’da, 1201’i Asya’da, 662’si Orta ve Güney Amerika’da, 612’si ise Sahra-altı Afrika’da faaliyet gösteriyor.

Ülkeler bazında değerlendirildiğinde ABD 1828 düşünce kuruluşuyla dünyada birinci sıraya otururken onu 426 sayısıyla Çin takip ediyor. Bu ülkelerden sonra sırayla İngiltere, Hindistan, Almanya, Fransa, Arjantin, Rusya, Japonya, Kanada, İtalya, Güney Afrika, Brezilya, İsveç, İsviçre, Meksika, Kenya, Hollanda, Mısır, İsrail, İspanya, Romanya, Belçika, Tayvan ve 51 düşünce kuruluşuyla Nijerya geliyor.

Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika kategorisinde 29 düşünce kuruluşuyla listede yer aldı.

Düşünce kuruluşlarının üretkenlik ve etkinlik kriterlerine göre değerlendirmeye tabi tutulduğu kategoride ise Türkiye’den EDAM (Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi), TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı), ALT (Liberal Düşünce Topluluğu), ESI (Avrupa İstikrar Girişimi) ve USTAD (Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği) yer alıyor.

Yerel olarak etkin olan düşünce kuruluşları kategorisinde ALT (Liberal Düşünce Topluluğu), IPC (Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi) ve Education Reform Initiative (Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi) listeye girdi.

Uluslararası ekonomi politikte etkin olan düşünce kuruluşlarının başında Brookings Institution (ABD) yer alırken Türkiye’den EDAM’ın (Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi), 33. sırada yer alması dikkat çekti.

Toplumsal politikalarda en etkin olan düşünce kuruluşlarının başında yine Brookings Institution (ABD) bulunurken bu listede Türkiye’den TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) 27. sırada yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 18:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35