banner15

Düz lise tarih oluyor

2013 yılında düz liseler kaldırılarak tüm liseler, Anadolu Lisesi veya meslek lisesi olacak

Düz lise tarih oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, yaptıkları çalışma doğrultusunda 2013 yılında düz lisenin tamamen kalkacağını ve bütün liselerin meslek ve Anadolu lisesi olarak eğitim vereceğini hatırlattı.

Erdoğan Aayata, Türkiye'de mesleki eğitimin her geçen gün daha çok önem kazandığını belirterek, geleceğimiz olan gençlere meslek öğreterek iş sahibi olmalarını arzu ettiklerini söyledi. Ayata, yaptıkları çalışma ile birlikte 2013 yılında düz lisenin tamamen biteceğini belirterek, "Genel liseler, Anadolu ve fen liseleri dışında meslek lisesi ya da Anadolu lisesi olacak." dedi.

Ayata, 20 Eylül tarihinde yeni eğitim ve öğretim döneminin başlayacağını hatırlatarak, "Bu yıl, meslek liselerini tercih eden öğrenci oranı yüzde 49 oldu. Geçen yıl bu oran yüzde 35 olarak gerçekleşmişti. Hedefimiz yüzde 60 olmasıdır. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Vasıflı ve meslek sahibi olmuş bireylerin yetişmesini istiyoruz. Ülkemize, bilgiyle donatılmış vasıflı insanlarımızın ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Sanayileşen toplumlarda bu bir ihtiyaç konumundadır. Bugün meslek sahibi olmayan lise mezunu gençlerimizin hayata atılmakta zorlandıklarını biliyoruz. Genç arkadaşlarımız vasıflı olmadıkları için iş bulamıyorlar. Meslek lisesi mezunu gençlerimiz ise iş bulabilmekte. Bizlerin, gençlerimizin hayata atılmaları adına meslek liselerinde aldıkları eğitimi önemsiyoruz. Bunun hem gençlerimize, hem ülkemize önemli katkı sağlayacağını biliyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 14:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35