banner39

Düzce depreminin 17. yılı

Bolu'da, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 17. yılı nedeniyle doğa yürüyüşü düzenlendi

Genel 12.11.2016, 14:40 12.11.2016, 14:40
Düzce depreminin 17. yılı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bolu Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Tabiatın Kalbi Bolu Kültür ve Doğa Derneği tarafından hazırlanan organizasyonla Düzce depreminin 17. yılı dolayısıyla depremde yaşamını yitirenlerin anısına Abant Tabiat Parkı'nın çevresinde bulunan bin 500 metre rakıma sahip tepelerde 5 kilometre yürüyüş yapıldı.

Etkinliğe, Bolu Vali Yardımcısı Necdet Özeroğlu, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 200 kişilik grup katıldı.

Bolu Belediye Başkanı Yılmaz, yürüyüş öncesi yaptığı konuşmada, Bolu'nun Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın üzerinde bulunan bir il olduğuna işaret etti.

Bolu'da her 30 yılda bir büyük çapta deprem yaşandığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Her yaşadığımız depremde felaket oluyor. Dünyada bizim gibi deprem hattında olup da felakete dönüşmeyen yerler de var. Depremlerin Türkiye'de de artık felakete dönüşmemesi için depreme dayanıklı bina yapıp binalarımızı öldürmeyen, yaşatan binalar haline dönüştürmeliyiz. Bunun için duyarlılığımızı arttırmamız gerekiyor. Bu, fertten belediyeye ve kamuya kadar herkesi ilgilendiren bir konu. Depremi unutmamak, depremden sonra ağlamamak için deprem öncesi yapılan binası olanların binalarını çek ettirmesinin duyarlılığını arttırmamız lazım. Buna herkes dikkat etmeli."

"EVLERİMİZİN SAĞLAMLIĞINDAN EMİN DEĞİLDİK"

Bolu'da yaşanan depremin ardından oturduğu binadan taşındığını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ben Bolu Belediye Başkanı olarak depremden önce kendi yaptığım binada oturmama rağmen depremin ardından yeni bir daireye taşınmak zorunda kaldım. Çünkü o dönem elimizle beton karmıştık. Evlerimizin sağlamlığından emin değildik. Kendi yaptığı binaya güvenmeyip daire satın alan bir belediye başkanı olarak öncelikle Bolu ve depremle ilgili sıkıntı yaşanan diğer illerde yaşayanlara diyorum ki, binalarınızı test ettirin. Sizin canınız da en az benimki kadar değerlidir."

Bolu Vali Yardımcısı Özeroğlu da 12 Kasım 1999'da yaşamını yitirenlerin anısını yaşatmak için bir araya geldiklerini aktararak, afetlerin toplum yaşamında ne kadar etkili olduğunun herkes tarafından bilindiğine dikkati çekti.

12 Kasım depreminin kendileri için iyi bir anı olmadığına vurgu yapan Özeroğlu, "Hazırlıksız yakalandık belki o dönem. Hazırlık yapılmasını ve topluma farkındalığı hissettirmek için bugün burada yürüyüş yapıyoruz. Bunun tek amacı var. Amacımız, 12 Kasım'ı tekrar hatırlamak falan değil depremlerin toplum yaşamının üzerindeki etkisini en aza indirebilecek farkındalığı yaratmak." dedi.

Grup daha sonra, Abant Gölü'nü çevreleyen tepede 5 kilometre yürüdü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?