banner15

e-Devlet için hacker tutuldu

Bakan Yıldırım, e-Devlet sisteminin nasıl test edildiğini açıkladı, "para verip saldırtıyoruz" dedi

e-Devlet için hacker tutuldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz 8 yılda ulaştırma ve haberleşme alanında toplam 112 milyar liralık yatırım gerçekleştirdikleri, bunun 44 milyar lirasının bölünmüş yollara harcandığını söyledi.

Yıldırım, bölünmüş yollar sayesinde kazalarda ölüm oranının yüzde 5,72'den yüzde 3,79'a gerilediğini, yeni yolların tamamlanması ve eğitimle bu oranı AB ortalaması olan yüzde 3'e çekeceklerini belirterek, "Eğer bölünmüş yollar yapılmasaydı bugün şehirlerarası trafik durma noktasına gelirdi" dedi.

Bugün gazetesinin haberine göre, bakan Yıldırım, yeni teknoloji ürünlerine vergi getirilmesini eleştirirken de şu değerlendirmeyi yaptı:

"Haberleşme ve bilişim teknolojilerinde yeni hizmet alanları ortaya çıkınca vergiciler bunları yeni vergileme alanı olarak görüp harekete geçiyor. Oysa yeni hizmet alanlarını vergilemek yeni gelişmelerin önünü tıkıyor. E-devlet kapısının güvenliğini siber saldırılara karşı sağlamak için düzenli olarak anlaşmalı firmalara saldırı yaptırıyoruz. Yani firmalara para verip kendi sistemimize test amaçlı 3 ayda bir saldırtıyoruz. Eğer yurtdışından ya da içeriden gelecek siber saldarı başarılı olursa devlet hiçbir iş yapamaz hale gelebilir. Böyle bir tehdit her zaman var. Uzakdoğu'dan bu şekilde 20-30 bin bilgisayarla saldırı oldu. Bloke ettik."

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35