e-Ticaretle ilgili önemli düzenlemeler

Hükümet, e-ticaretin daha güvenli bir şekilde yapılabilmesi için Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısını Meclis’e getirdi.

Genel 23.11.2010, 13:19 23.11.2010, 13:24
e-Ticaretle ilgili önemli düzenlemeler

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Elektronik ticarete yeni düzenlemeler geliyor. Hükümet, 16 maddeden oluşan ve güvenin sağlanması, rekabet gücünün azaltılmaması ile asgari müdahale ile elektronik ortamda serbest piyasa koşullarına göre iş ve işlemlerin sürdürülebilmesi hedefleyen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısını Meclis’e gönderdi.

Tasarının günlük yaşama getireceği en büyük yenilik istenmeyen elektronik iletilerin yasaklanması olacak. Yeni düzenlemeyle kişi izin vermediği sürece, bankalar, şirketler, mağazalar bir şekilde elde ettikleri telefon numaralarına ve e-posta adreslerine reklam içerikli mesaj yollayamayacak. GSM operatörleri de, hattı kullanan müşterisinin önceden izni olmadan, müşterisine kendi indirim ve kampanyalarını anlatan SMS’ler gönderemeyecek.Ticari nitelikte tüm elektronik mesajlar için kişinin izni alınması yasal olarak zorunlu tutulacak.

Elektronik posta veya kısa mesaj gibi ticari nitelikteki elektronik iletilerin kimin tarafından gönderildiği, eğer bunların içeriğinde indirim, hediye, yarışma veya oyunlar varsa bunların niteliği, katılım ve faydalanmanın şartları açıkça gösterilecek.

Tasarıya göre, internette mal veya hizmet satanlar, sözleşmenin nasıl yapılacağını ve sözleşmeye daha sonra nasıl ulaşılacağını açık bir şekilde göstermek zorunda olacak. Buna göre örneğin internet sitesinden kitap satışında satıcı, alıcının kitabı sipariş edebilmesi ve ödeme bilgilerini girebilmesi için hangi yolu takip etmesi, yanlış bilgi girdiğinde nasıl düzeltmesi gerektiğini sitede açıkça tarif etmek zorunda olacak. Böylece vatandaş sözleşme sürecini önceden bilecek.

Yeni düzenlemeyle, internetten satışlarda yanlış ücret bilgileri ile vatandaşın kandırılmasının önüne de geçilecek. İnternette mal ve hizmet satanların siparişin onaylanması aşamasında ve alıcıların ödemeye ilişkin kredi kartı veya banka hesap numarası gibi ödeme aracı bilgilerini girmeden önce, vergiler de dahil ödenecek toplam bedel ve sözleşmenin tüm şartları müşteriye gösterilecek. Ayrıca, satıcı siparişi aldığını, alıcıya göndereceği bir elektronik ileti vasıtasıyla teyit edecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?