E-ticarette büyük değişiklikler

Maliye Bakanlığı internet üzerinden siparişle yapılan alışverişlerde sistem değişikliğine gidiyor, Hollanda'dan ithal edilen sistemle vergi kaçaklarının önlenmesi hedefleniyor

E-ticarette büyük değişiklikler

Maliye Bakanlığı, internetten siparişe dayalı e-ticaretteki vergi kayıp kaçağını önlemek için Hollanda'daki e-ticaret vergi yazılım sisteminin benzerini Türkiye'ye getiriyor.

İlk olarak havale ile alışverişin şartları değişecek. Yılın ilk yarısında Türkiye'deki e-ticaret hacmi 25 milyar liraya çıktı. Ekonomi e-ticaretten yılda 5 milyar liralık vergi bekliyor.

Maliye Bakanlığı internet üzerinden siparişle yapılan ticaretten yüzde 10 vergi toplamayı hedefleyen bir formül üzerinde çalışıyor. Türkiye'de internet üzerinden alışverişe yeni bir sistem getirecek olan 'Hollanda Modeli' sistemiyle birlikte oluşturulacak özel yazılım vergi kayıp ve kaçaklarını anında tespit edebilecek. İnternetten yapılan alışverişte nakit ödemenin şartları değiştirilecek. Yeni sistemde vergileme yöntemi değişmiyor ama internet üzerinden yapılan alışverişte kayıp-kaçağı anında yakalayan yazılım sistemi getiriliyor. İnternetten yapılan alışverişte ödeme kredi kartı ve posta çekiyle yapılacak. Nakit ödemenin ise (havale yoluyla) şartları değiştirilecek. Hollanda, e-ticaretin dünyada en yaygın olduğu ülke olması nedeniyle sistem bu ülkeden alınacak. Hollanda modeli ile e-ticaretin tüm aşamaları takip edilebilecek.

Türkiye ile Hollanda arasındaki görüşmeler devam ederken Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan geçen ay bu ülkeye bir ekip gönderildi. Ağustos ayında da Hollanda'dan bir ekibin sistemin kurulmasına teknik destek verilmesi amacıyla Türkiye'ye geleceği belirtiliyor. Projenin ise yıl sonunda faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkili araba alım satım siteleri başta olmak üzere elektronik ticaretin vergilendirilmesinde sorun yaşanabildiğini belirterek, "Yeni sistem sayesinde tüm internet siteleri e-ticaret kapsamında incelemeye tabi tutulacak. Ticari kazanç adı altında yapılacak incelemelerde vergisel kayıp ve kaçağının önüne geçilecek. 25 milyar liralık bir ticari büyüklük var ortada. Bunun yüzde 10'luk kısmı vergilendirilebilse 2,5 milyar liralık, yıllık 5 milyar liralık kazancımız olur." dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iki ay önce Hollanda'yla bir protokol imzalandığını, yeni sistemin yıl sonuna kadar devreye sokulması için çalışacaklarını, yeni sistemle e-ticaretteki vergi kayıp-kaçağının önleneceğine dikkat çekmişti.

DOKUZ YILDA BÜYÜME 100'e KATLANDI 

Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı e-ticaret Türkiye'de son yıllarda hızlı gelişme gösteren bir sektör haline geldi.

Elektronik ticaret Türkiye'de son dokuz yılda yaklaşık 100 katlık bir büyüme gösterdi. 2003 yılında 262 milyon lira olan ticaret hacmi geçen yıl sonunda 22,8 milyar liraya kadar yükseldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre e-ticaretin hacmi bu yılın ilk altı aylık döneminde ise 25 milyar liranın üzerine çıktı. 2023'te ticaretin yüzde 90'ının sanal ortamda yapılacağı tahmin ediliyor. Öte yandan Maliye Bakanlığı'nın Kayıt Dışı ile Mücadele Eylem Planı çerçevesinde elde edilen sonuçlara göre Türkiye'de kayıt dışı ekonominin seviyesi beş puanlık düşüşle yüzde 27,7'ye kadar geriledi. Bakanlık, önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranı 5 puan daha azaltmayı hedefliyor.

Kaynak: Zaman 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 10:16
banner53
YORUM EKLE

banner39