Ecevit projeyi 17 yıl önce önermiş

Bülent Ecevit'in 1994 yılında seçim propagandasını yaparken konuşmasında İstanbul'a yeni bir kanal açılmasını sözlü olarak gündeme getirdiği iddia edildi

Genel 27.04.2011, 18:17 27.04.2011, 18:25
Ecevit projeyi 17 yıl önce önermiş

Aylardır gündemde yer alan 'çılgın proje'nin ayrıntıları bugün belli oldu, Başbakan Tayyip Erdoğan İstanbul'a ikinci boğazı getirecek öneriyi Türkiye ile paylaştı. Ancak Erdoğan’ın açıkladığı 'Kanal İstanbul' projesinin, neredeyse aynı isimle bundan 17 yıl önce merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından da önerildiği ortaya çıktı

Başbakan Ecevit, projeyi yerel seçim kampanyasında gündeme getirdi. Ecevit'e göre Boğaz trafiğini tamamen tıkayan tankerler için Marmara ve Karadeniz arasında bir kanal açılmalıydı. Açılacak kanalla Haliç arasında bir bağlantı kurulması da projede yer alıyor.

FİKİR OLARAK ORTAYA ATMIŞTI

Sağlığında Ecevit'in yakın kurmayları arasında yer alan ve günümüzde CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Emrehan Halıcı, şu açıklamayı yaptı: "Batı yakasındaki bazı göller de kanal içine alınabilir, o zaman açılacak kanal için yapılacak hafriyat miktarı ve masrafı azalır. Bu, Ecevit’in 1994’te ortaya attığı bir fikirdir. Başbakan konuşmasında keşke bu fikrin Ecevit’e ait olduğunu, ondan aldığını söyleseydi, çok daha uygun olurdu."

Milliyet gazetesinin 18 Ocak 1994 tarihli sayısının 11. sayfasında Ecevit’in İstanbul’a kanal önerisinin haberi yer alıyor. Habere göre dönemin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Özkan’la birlikte düzenlediği basın toplantısında Boğaz’da artan deniz trafiğinin İstanbul’u tehdit ettiğini, buna çözüm olarak İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz’le Marmara arasında bir kanal açılmasını öneriyor.

 

PROJEYE BAŞKA BİRİ DAHA SAHİP ÇIKTI

Projeye başka biri daha sahip çıktı. Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan da, 'Çılgın Proje' fikrini 1 yıl önce yazdığı kitabında işlediğini ve kitabının imzalı kopyasını Başbakan Erdoğan'a gönderdiğini söyledi.

Başbakanın 'Çılgın Projeyi' açıklamasının ardından makamında düzenlediği basın açıklamasıyla gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof.Dr.Mete Gündoğan kitabında yer verdiği proje fikrinin kopya sayfalarını basına dağıttı. Açıklanan projenin Türkiye'nin önümüzdeki yüzyılda lider olma yeni bir dünyayı kurma anlamına geldiğine dikkat çeken Prof.Dr.Gündoğan, "Geçen yıl çıkan kitabımda bu projeyi fikir olarak sundum. Projenin imzalı kopyasını Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na gönderdim. Kitabımda sunduğum fikrin başbakan tarafından değerlendirilmesinden büyük mutluluk duydum. Başbakanımız böyle fikirlere değer verip de bunları uygulamaya kalkması bilim ve akademik dünyaya verdiği değeri göstermiştir. Başbakanımıza teşekkür ediyorum." dedi.

 

 

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?