banner39

Efkan Ala'dan Genelkurmay Başkanı Özel'e cevap

İçişleri Bakanı'ndan Genelkurmay'ın jandarma ve sahil güvenlik endişesine cevap geldi

Genel 24.10.2014, 18:39 24.10.2014, 19:06
Efkan Ala'dan Genelkurmay Başkanı Özel'e cevap
Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasına ilişkin, “Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ilişkin yaptığımız çalışmalarda Genelkurmay Başkanlığı’nın değerlendirmelerini aldık, yazılı görüşlerini de aldık. Siyasetçiler karar alacak. İster güvenlik bürokrasisi olsun, ister sivil bürokrasisi olsun bu alınan kararları uygulayacak. Bu kadar net ve basit. Bunlar demokrasinin temel kurallarıdır” dedi.  
 
Bakan Ala, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ala, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ilişkin çalışmalarda Genelkurmay Başkanlığının yazılı değerlendirmelerini aldıklarını, beraber sözlü değerlendirmelerde de bulunduklarını söyledi. 

İlgili kurum ve kuruluşlarla çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Ala, sonuçta tüm bu görüşleri dikkate alarak, değerlendirerek, siyasi iradenin karar vereceğini vurguladı. 

Bir gazetecinin "Jandarmanın siyasallaşacağı yönünde Genelkurmayın bir endişesi var" sözleri üzerine Ala,  "Bu kavramlar az gelişmiş ülkelere ait kavramlardır. Zaten siyaset karar verir, karar alır, kamu bürokrasisi de, güvenlik büroksasi de diğer sivil bürokrasi de bunu uygular. Siyasallaşma, siyasallaşmama...  Bunlar gelişmiş ülkelerin, gelişmiş demokratik zihinlerin kavramları değil. Az gelişmişliğe kodlanmış kavramsal düşünceyle yeni Türkiye'yi inşa edemeyiz" diye konuştu.  

Bu söylemleri eleştiren Ala, "Bu ne demektir? Siyasallaşması... Yani siyaset kötü bir şey midir? Bu kadar 70 milyon, 77 milyon insan sandığa ne için gider, neden seçimleri yaparız? Siyasetçiler karar alsın diye. Kararı siyasetçiler alacak, bürokrasi de -ister güvenlik bürokrasisi olsun, ister sivil bürokrasi olsun- bu alınan kararları uygulayacak. Bu kadar net ve basittir. Bunlar demokrasinin temel kurallarıdır" ifadesini kullandı.

Bakan Ala, Türkiye'de devlet kurumlarının çeşitli defalar açıklamalarla bunu içselleştirdiğini gösterdiğini anımsatarak, "Ancak çok gerilerde kalmış bazı yazar-çizerlerimiz ya da değerlendirme yapanlarımız halen oralardalar. O bakımdan bunları da anlayışla karşılıyoruz ama Türkiye bunlarla yoluna devam edemez" dedi.

"Yazılı görüşlerini aldık dediniz. O yazılı görüşlerde çekinceler var mı?" sorusuna Ala, şu karşılığı verdi:

"Katkılar da var, çekinceler de var. Biz hepsini değerlendirip kararı veriyoruz. Tabii ki kurumlarımız, Genelkurmay Başkanlığımız da beraber çalıştığımız Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bu yapacağımız düzenlemenin avantajları, kendileri açısından dezavantajlarını, getirisini, götürüsünü, diğer kurumlarımızla, bütün kurumlarımızla da beraber çalışıyoruz. Söyleyeceklerini söylediler." 

Ala, kendilerinin de siyaseten milletin lehine olan değerlendirmeler yapıp karar aldıklarını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?