banner39

Eğitim-Bir-Sen: Nöbet ücretini biz çözeceğiz

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Nöbete ücret konusunu biz çözeceğiz. Toplu sözleşmede bu işin muhatabı biziz. Önce olması için süreci hızlandırmaya çalışıyoruz" dedi.

Genel 13.03.2015, 00:44 13.03.2015, 07:44
Eğitim-Bir-Sen: Nöbet ücretini biz çözeceğiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Nöbete ücret konusunu biz çözeceğiz. Toplu sözleşmede bu işin muhatabı biziz. Önce olması için süreci hızlandırmaya çalışıyoruz" dedi.

Yalçın, sendikasının bir düğün salonunda düzenlediği programda yaptığı konuşmada, dün Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüklerini, birçok konunun ele alındığını, nöbet görevine ücret talep ettiklerini belirtti.

Yaptıkları ikinci toplu sözleşmede ek ödeme dahil 18 kazanıma imza attıklarını vurgulayan Yalçın, şöyle konuştu:

"Çözümün adresi, çalışanların güçlü sesiyiz. Nöbet konusunu çözecek olan sendika da bu sendikadır. Dün Milli Eğitim Bakanımızı ziyarete gittiğimizde bu konuda özel görüştük ve konuya ilişkin talebimizi sonuna kadar sürdürüyoruz. Bu konuya ilişkin Türkiye genelinde imza kampanyamız sürüyor. 15 Mart itibarıyla gelecek imzaların Kamu Personeli Danışma Kuruluna (KPDK) taşınacağını, bu konuda Milli Eğitim Bakanımızın ek ödeme ve akademisyenlerin ek ödemesi konusundaki tazminatları konusundaki desteklerinin, bu süreçte, bizimle olmasını gerektiğini ifade ettik, desteğini talep ettik. Nöbet konusundaki kararlığımız devam ediyor. Nöbete ücret konusunu biz çözeceğiz. Toplu sözleşmede bu işin muhatabı biziz. Önce olması için süreci hızlandırmaya çalışıyoruz."

"GÖZETMEN ÜCRETLERİNDE ADALETSİZLİK VAR"

ÖSYM'nin yaptığı sınavlardaki gözetmen ücretleri konusunda adaletsizlik olduğunu savunan Yalçın, şöyle devam etti:

"Okullarda yapılan sınavlarda bir adaletsizlik var. Kapıya bakan 120 lira, görevi yapan 45 lira gibi, bir adaletsizlik söz konusu. Sıvan ücretlerinde sınav görevlileri için 5 saatlik ders üzerinden değerlendirip, ÖSYM'nin yaptığı bütün sınavlarda 120 lira ile ücretlendirilmesi aynı işe farklı muamele konusunun bir an önce çözülmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Toplu sözleşme masasında görüştüğümüz bir konuydu. Oradan KPDK'ye aktarıldı. Devlet Personel Başkanlığında konunun muhatabı olan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile konuyu görüştük. Bu konuda mutlaka adım atmak zorundasınız dedik. Milli Eğitim Bakanlığının özel mevzuatı bu konuda milli eğitim çalışanlarını mağdur etmektedir. Bunun çözülmesi gerekiyor. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor, biz çözeceğiz."

"Rotasyon konusunda çalışanlar arasında bir tedirginlik var" ifadesini kullanan Yalçın, Bakan Avcı ile yaptıkları görüşmede bu konuya da değindiklerini belirterek, "Dün Milli Eğitim Bakanımız ile bu konuda konuştuk. Rotasyonla ilgili sekiz yıl baz alınsın anlamında bazı seslerin internet sitesi aracılığıyla dillendiriliyor, basında bu tip ibarelerin yer aldığına ilişkin bazı söylentiler var. Bunu asla tasvip etmeyeceğimiz" dedi.

"EK DERS ESASLARINDA ADALETSİZLİK VAR" 

Aynı görevi yapan, yan yana bulunan okul müdürleri ve müdür yardımcılarının farklı ücret aldıklarını söyleyen Yalçın, şunları kaydetti: 

"Ek ders esaslarında adaletsizlik var. Aynı görevi yapan, yan yana bulunan  iki okul müdürü, iki müdür yardımcısı arasında farklı ücret muamelesi var. Bu adaletsizliğin ortadan kalkması, aynı görevi yapan sınıf öğretmeni ile branş öğretmeni arasında maaş karşılığı ücrette farklı ders saatleri sayısının esas alınması anlamında bir adaletsizlik var. Bunların ortadan kaldırılması noktasında kararlığımızı sürdürüyoruz. Ek ders ücretleri konusunda düzenlemenin yapılması artık kaçınılmazdır. Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda zamana yaymak yerine zamanında adım atmasını bekliyoruz."

Yalçın ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesini desteklediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?