banner39

Eğitim Bir Sen'den ODTÜ'deki hakarete kınama

ODTÜ'de kayıt sırasında başörtülü öğrencilere yapılan hakarete bir tepki Eğitim Bir Sen'den geldi

Genel 08.09.2013, 14:04 08.09.2013, 14:04
Eğitim Bir Sen'den ODTÜ'deki hakarete kınama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara Eğitim-Bir-Sen 5 Nolu Şube Başkanı Ayhan Okuyucu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) başörtülü öğrencilere karşı yapılan tacizle ilgili “Üniversiteler özgürlük yuvası olmalı. Üniversite deyince akla özgürlük gelmeli ama bu olayla ODTÜ gibi önemli bir üniversiteye yakışmıyor.” dedi.

Ayhan Okuyucu, yaptığı yazılı açıklamada ODTÜ’de başörtülü öğrencilere karşı yapılan sözlü saldırıyı kınadı. Okuyucu, “Eğer kovulanlar başı açık kız öğrencilerimiz olsaydı, biz orada bu zorbalığı da protesto ederdik, fakat görüyorsunuz kovulan başörtülü değil de başı açık bir öğrencimiz olsaydı CNN’den BBC’ye tüm dünya medyası manşetten verir canlı yayınlar yapardı ama dünyada nasıl akıtılan Müslüman kanının bir değeri yoksa inancının ve inancının gereği giyinmesi karşısında zulüm görmesinin de dünyada bir haber değeri yok.” diye konuştu. Okuyucu, olayı gerçekleştiren öğrencilerle ilgili ODTÜ yönetiminin devreye girmesini ve bir daha böyle olaylara izin vermemesi gerektiğini vurguladı.

Okuyucu, Amerika’da 1957 yılında Little Rock Lisesine kayıt yaptıran siyahî öğrencilere yapılan saldırıları hatırlattı. Yıllar sonra saldırıya maruz kalan Elizabeth Eckford ile ona arkasından hakaretler yağdırırken görüntülenen Hazel Bryan’ın arkadaş olduğunu kaydeden Okuyucu, “Bizim tavsiyemiz bu öğrencilerimizin bir araya gelerek birbirlerine hakaret etmeden şiddete başvurmadan fikirlerini açıkça savunacakları platformlarda bunu sürdürmeleridir.” dedi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?