banner39

El Cezire'den sosyal medya şovu

El Cezire hazırlayacağı talk şovla bir ilki gerçekleştirmeyi planlıyor. Şovun konusunu anlık olarak sosyal medya yoluyla katılan izleyiciler belirleyecek

Genel 09.03.2011, 15:29 09.03.2011, 17:43
El Cezire'den sosyal medya şovu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

El Cezire'nin İngilizce yayını Mayıs'ta dünyada ilk kez ana odağında çevrimiçi sosyal ağın bulunacağı bir talk şov hazırlığında. Adı "The Stream" olacak.

Kuzey Afrika'daki ve Ortadoğu'daki devrimlerin kısmen Facebook'ta organize edilmiş olması, Twitter ve Youtube aracılığıyla duyurulmasından dolayı konsept ileri görüşlü olarak değerlendiriliyor ve El Cezire de bu rüzgardan yararlanmak istiyor.

SIRADIŞI BİR PROGRAM

Şov'un yapımcısı Ahmed Shihab Eldin şovun hergün yaklaşık 15 dakika süreceğini söylüyor. Bu şov ve sunacağı haberler alışıldık tarzda hazırlanmayacak. Konuklara ne konuya dair bir senaryo, ne kısa özet ne de teleprompter ile ipucular verilecek.

Habertürk'ün Wired dergisinden aktardığına göre programın yapımcıları, şov içeriğinde ağırlıkla, programı en fazla izleyen ve programın internet sitesini en aktif kullanan izleyicilerin tweetlerine, Facebook duvar postlarına ve Youtube videolarına yer verecek.

Bir yandan internetteki geniş izleyici kitlesinden beslenilirken, yapımcılar hangi konun işleneceğine karar vermeyi sürdürecek. Fakat çevrimiçi izleyicilerle yapılacak konuşmalarla konular derinleştirilecek. Shihab Eldin "özü itibariyle bu tip kullanıcılar olmadan var olamayacak bir program" bu diyor. Program ayrıca, Kuzey Afrika'daki ayaklanmalar esnasında kullanılan Storify adlı yazılımları kullanarak senaryo yazmayı(haber oluşturmayı) da kapsıyor. Bu yazılım tweetleri birleştirerek bir anlatı oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Fikir, haber talk şovlarına göre daha çok gençleri ve çevrimiçi izleyicileri hedefliyor.

The Stream çevrimiçi faaliyetlerden doğan bir şov olmayı amaçlıyor. İnternet sitesine ilaveten, Twitter Feed'e, bir Facebook sayfasına ve Storify tabanlı haber koleksiyonuna sahip.

Şov günde yarım saat sürerken, yapımcılar çevrimiçi kanallarının bütün gün boyunca faaliyette olacağını ve şovla internet sitesinin birbirlerini besleyeceğini umuyorlar.

ÇEVRİMİÇİ TOPLUMA SESLENECEK

Bir başka deyişle, talk şov haftanın 7 günü 24 saat kepenk indirmeyen çevrimiçi topluluğun odak noktası olacak. İnternet sitesi sırf şov için promosyon aracı olarak kullanılmayacak.

Şov boyunca, tweetler ve güncellemeler okunacak, Skype kullanan konuklar ile görüntülü röportaj yapmayı da planlıyorlar. Shihab Eldin " Çok büyük ölçüde insanların neler konuştukları üzerinde yürüyecek program" diyor.

Wired El Cezire'nin bir kaç haftadır yüzde 2500 oranında web trafiği artışı sağladığını söylüyor. Bu trafiğin yüzde 60'ı ABD'den. Hillary Clinton bile bu ağın ciddi takipçisi imiş.The Stream'in de web sitesindeki kaydadeğer başarıyı tekrarlayacağı umuluyor. Yapımcılar şovu, televizyon ile çevrimiçi ortamı birbirine entegre etme adına, bir tür test olarak görüyorlar. Eğer işe yararsa, bütün ağa bu teknikleri adapte etmeyi umuyorlar.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?