banner39

El Kaide'ye komando lider

Pek çok kişi Eyman el Zevahiri’yi, Bin Ladin’in yerine geçecek en önemli isim olarak görse de CIA aynı fikirde değil. Tüm istihbarat servisleri Pakistanlı eski bir komandonun peşine düştü...

Gündem 11.05.2011, 09:04 04.06.2011, 14:35
El Kaide'ye komando lider

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçtiğimiz hafta ABD askerlerinin operasyonu ile öldürülen Usame Bin Ladin’in yerine kime geçeceği tartışmaları devam ediyor.

Pek çok kişi El Kaide’nin ikinci adamı olarak bilinen Eyman el Zevahiri’yi, Bin Ladin’in yerine geçecek en önemli isim olarak nitelendiriyor. Ancak Amerikan istihbaratı aynı fikirde değil.

El Kaide’nin başına sürpriz bir isim geçebilir: Hayalet Komando İlyas Keşmiri.

İlyas Keşmiri, Avrupa'daki bazı kentelere yapılan 'Mumbay tipi bombalı saldırılar'dan sorumlu tutuluyor. Sürekli pilot gözlükleri takan Keşmiri, istihbarat örgütlerine göre adeta bir hayalet...

CIA, onu öldürmek için Pakistan'ın kuzey doğusuna sayısız hava saldırısı düzenledi. Ama sonuç başarısız oldu.

CIA onu ele geçirilemeyen bir komando olarak tanımlıyor. Daha önce Pakistan ordusunun en seçkin birliklerinden birinde komando olarak görev yapan Keşmiri, Afganlıları Sovyetler’e karşı savaşta eğitti. Keşmiri, daha sonra Hindistan'a karşı savaşan gerillaların eğitimini de üstlendi. Ancak bu dönemde, El Kaide ile bağlantılı Harekat-ül Cihad-ı İslam'ın safına geçti.

Bin Ladin’in yerine geçecek en büyük adayın Zevahiri olduğu söylense de Amerikalı yetkililer bu konuda temkinli. Çünkü Zevahiri'nin ismine örgüt içinde itirazların olduğu biliniyor.

ABD’li yetkililere göre, böyle bir durumda da Keşmiri, El Kaide’nin yeni lideri olabilir.

ABD'li yetkililer Bin Ladin saklandığı evdeki belgeler arasında İlyas Keşmiri'nin mesajlarının bulunduğunu belirtti.

ABD'nin Chicago kentinde El Kaide'ye bilgi sağlamak suçlamasıyla yakalanan Pakistanlı taksi şoförü Raja Laharib Khan'ın da Keşmiri ile sürekli irtibatta olduğuna dair kanıtlar olduğu öne sürüldü.

Keşmiri, ABD'li yetkililere göre taksi şoförüne son gönderdiği mesajlardan birinde "Bin Ladin hayatta ve hala savaşıyor, örgütü de yönetiyor merak etme" ifadesinin yer aldığı iddialar arasında.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?