banner39

Emekli Orgeneral Yirmibeşoğlu öldü

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde tedavi gören 88 yaşındaki Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Genel 03.01.2016, 20:54 04.01.2016, 14:06
Emekli Orgeneral Yirmibeşoğlu öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde tedavi gören 88 yaşındaki Yirmibeşoğlu, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle dün hayatını kaybetti.

Yarın öğle vakti Selimiye Camisi'nde kılınacak namazın ardından, Yirmibeşoğlu'nun cenazesi, memleketi İzmir'deki Eski Foça Şehir Mezarlığı'na defnedilecek.

6-7 EYLÜL OLAYLARINDA ADI GEÇİYORDU

Görev süresi boyunca adı defalarca “derin devlet”, “gladyo” ile anılan Sabri Yirmibeşoğlu, 6-7 Eylül olaylarını düzenlemekle suçlanmıştı. Yermibeşoğlu 1991 yılında verdiği bir röportajda, “6- 7 Eylül de bir Özel Harp işiydi. Ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amaca da ulaştı. Sorarım size, bu muhteşem bir örgütlenme değil miydi” ifadelerini kullanmıştı.

Kıbrıs Harekâtı sırasında “Kıbrıs’ta sivil direnişi örgütleyen lider” olduğu öne sürülen Yirmibeşoğlu, halkı direnişe teşvik etmek için camiyi yaktırdığını itiraf etmişti.

Sabri Yirmibeşoğlu, 2010 yılında verdiği bir röportajda “Özel Harp’te bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs’ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela” ifadelerini kullanmış, muhabirini “Cami mi yaktınız” sorusu üzerine “Mesela diyorum...” cevabını vermişti.

Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, 1988 yılında gerçekleşen suikastın arkasında dönemin MGK Sekreteri Yirmibeşoğlu’nun bulunduğunu iddia etmişti. Özal, Yirmibeşoğlu’nun savcıya konunun üzerine fazla gitme dediğini de öne sürmüştü.

 

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?