Emine Ayna: Bayık ve Karayılan siyaset yapabilmeli

DBP Eşbaşkanı Emine Ayna Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın siyaset yapmasının önünün açılması gerektiğini söyledi

Genel 30.11.2014, 16:08 30.11.2014, 16:17
Emine Ayna: Bayık ve Karayılan siyaset yapabilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Kürtler'in HEP'ten bugüne siyasi anlamda önlerinin açılmasını ve siyasi varlıklarının tanınmasını istediğini söyledi. Ayna, "Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun, gerillanın; Cemil Bayık'ın, Murat Karayılan'ın gelip burada siyaset yapmasının önünü açın" dedi.

DBP'nin Elazığ il kongresinde konuşan DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Kürtler'in, "Kürtler olarak siyaset arenasına kabul edilmemiz halinde silahlı mücadele etmek zorunda kalmayız" demeye çalıştığını söyledi. Ayna, Kürtler'in, devlete "HEP'ten bugüne 'bizi silah kullanmak zorunda bırakan sizsiniz" dediğini anlatırken şöyle dedi:

"Kürtler devlete 'Siyasi anlamda önümüzü açın, siyasi anlamda varlığımızı tanıyın, biz silah kullanmayız' diyor. Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun, yüzde 10 barajını indirin. Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun, gerillanın, Cemil Bayık'ın, Murat Karayılan'ın gelip burada siyaset yapmasının önünü açın." 

DBP Eş Genel Başkanı Ayna, Türkiye'de seçimden başka bir şeyin olmadığını da ileri sürerek, şöyle konuştu: 

"Ha bire seçim ha bire seçim. Biz de ha bire seçim çalışması yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti Roboski'de katliam yapıyor, buna karşı refleks gösteriyoruz. Kabul etmeyiz. Ne yapıyoruz? Eylemler örgütlüyoruz. Eylemlerle sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Eylemlerle devlete güç olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Çünkü, başka araç bırakılmıyor bize. Sesimizi duyuracağımız başka araç yok. Bize deniyor ki; 'Kobani saldırılarından sonra siz niye sokaklara çıktınız, Niye 6-8 Ekim olayları yaşandı?' Biz onları yapmasaydık Türkiye Cumhuriyeti devleti IŞİD'i oraya sokuyordu. Daha dün, bakın biraz sakinledi ortam hemen ne yaptı? Koca bir TIR  dolusu bombayı Türkiye sınırından öbür tarafa gönderdi. O sınırda kim var? Kaçak yollarla girmedi. O köyleri boşalttı değil mi devlet? Güvenlik gerekçesiyle asker, polis yığdı oraya. O bomba yüklü kamyonu görmedi mi bu devlet? Eğer görmediyse devlet, devlet olma vasfını yitirmiştir. Oradaki askerler kör mü? Kapı var sınır kapısı ve o kamyon bomba yüklü, sınır kapısından geçiyor gidiyor orada YPG'nin noktasında patlatacak kendini bunu Türkiye Cumhuriyeti devleti izin veriyor."

Emine Ayna, yüzde 10 barajının üzerinde olduklarını da öne sürerek "Hodri meydan" dediklerini, seçime parti olarak gireceklerini ifade ederken, "2015 seçimindeki parlamentoda bizi dışırıda bırakmaya cesaret edin. Yine bizim oylarımızı yiyin, bizi yüzde 10'un gerisinde bırakın, oylarımızı saymayın ve biz o Meclis'e girmeyelim. Hadi bakalım AKP, MHP, CHP Türkiye'yi ne yapacaksınız görelim" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?